Organizátoři připravili nejen hudební vystoupení, ale i kovářský workshop, výuku irského tance a s přehlídkou již tradičně spjatou ohňovou show.

U zrodu Keltské noci stál v roce 2002 hudebník Tomáš Somr. „Chtěli jsme v Olomouckém kraji prezentovat to nezajímavější z irské muziky. Dalším impulsem byla chuť zahraničních muzikantů podívat se do Česka a zahrát si tady," zavzpomínal Somr.

„Tehdy u nás podobných akcí mnoho nebylo, nemluvě o kapelách věnujících se keltské hudbě. Například dnes známého Tomáše Kočka jsem objevil přes internet,“ dodal Somr.

O úspěchu akce svědčí ochota zahraničních muzikantů zahrát si na festivalu. „Kapely mi samy posílají své nahrávky, nebo je hledám na internetu. Sestavit program jednoho ročníku trvá asi čtyři měsíce, kladu přitom důraz na pestrost. Něměla by zde znít jenom tradiční irská hudba, ale i folk a bigbít,“ přiblížil Somr.

A jaké jsou největší letošní lahůdky? „Ke stálicím přehlídky patří irští Sliotar, kteří vycházejí z tradiční irské muziky, ale interpretují ji svým vlastním, obrovsky inspirativním způsobem. Hrála zde i česko-francouzská skupina Bran modernizující bretoňské lidové písně," nastínil Somr.

„Premiéru si na Keltské noci odbudou dánští Moving Cloud a španělští Boys of the Hills, o jejichž kvalitách svědčí i společné vystupování s legendární kapelou The Chieftains,“ doplnil program Somr.

Domácí scénu zastoupí skupiny Samhain, Celtic Cross, Samhain, High Time nebo Happy to Meet.