Režiséra Petra Zelenku, který je podepsaný pod úspěšnými filmy Knoflíkáři či Rok ďábla, zaujala inscenace Dejvického divadla Bratři Karamazovi natolik, že se rozhodl tento výjimečný počin archivovat.

„Prvním impulzem byla snaha nějak zaznamenat představení Dejvického divadla v Praze. Přišlo mi škoda, aby lidé za dvacet let nevěděli, jak krásně hráli Dejvičtí tenkrát na začátku třetího tisíciletí. Přitom jsem si uvědomoval, jak je těžké divadlo zaznamenat na pevném nosiči. Velice si vážím televizních záznamů divadelních představení, ale je to většinou jen velice neúplné svědectví,“ uvedl ke vzniku projektu Zelenka.

Film vychází jak z Dostojevského knihy, tak z dramatizace Evalda Schorma, který se zaměřil na motiv vyšetřování otcovraždy. Ve slavné inscenaci Divadla Na zábradlí ztvárnili před více než třiceti lety hlavní role Vlastimil Bedrna, Karel Heřmánek, Jiří Bartoška a Pavel Zedníček. „Schormova adaptace je velice přímočará, je to v podstatě taková detektivka, a proto je pro film schůdná,“ zhodnotil Zelenka.

Námět filmu je prostý: Do polského Krakova přijíždí skupina pražských herců v čele s režisérem hry, aby na alternativním festivalu v netradičním prostoru oceláren uvedla jevištní adaptaci Bratří Karamazových. Na pozadí divadelní zkoušky sledujeme osudy hereckého souboru.

Do děje zasahuje i osobní tragédie jednoho z diváků, který projeví nezvyklé přání a poprosí divadelníky, aby zahráli jenom pro něj.

Realizace filmu probíhala loni v létě. Točilo se pouhých dvacet dnů, což byl pro Petra Zelenku osobní rekord. Většina scén vznikla v Hrádku u Rokycan, kde se nachází Železárny Hrádek – funkční fabrika soustředěná na výrobu ocele.

„Musela to být továrna, kterou jsme dokázali nějak produkčně zajistit. Producent Čestmír Kopecký se s ředitelem dohodl na určité ceně za pronájem a především na provozu. A ten je nesmírně náročný. V továrnách jezdí vlaky, kamiony, provoz je velmi hlučný. Vedení bylo dokonce tak laskavé, že některé válcovny vyřazovalo během natáčení z provozu,“ přiblížil režisér.

Oscarový skladatel? Bez problémů

V roli starého Karamazova se představí Ivan Trojan, jeho tři syny ztvárnili David Novotný, Igor Chmela a Martin Myšička.

Úlohu pražského režiséra pak Zelenka svěřil slovenskému herci Romanu Luknárovi. Hudbu k filmu složil Jan A.P. Kaczmarek, který před třemi lety získal Oscara za kompozici pro životopisný snímek Hledání Země Nezemě s Johnym Deppem v hlavní roli.

„Polská produkce mě pořád nutila k tomu, abych si vybral polského skladatele. Měl jsem naposlouchané kompozice několika mladých skladatelů a jednou jsem jen tak plácnul, že by to mohl udělat pan Kaczmarek. V ten okamžik jsem vůbec neuvažoval o tom, že by něco takového mohlo vyjít. Bál jsem se, že ho nebudeme moci zaplatit, ale ukázalo se, že jde o příjemného filmového fandu, který raději dělá věci, na nichž mu záleží, než věci pro peníze,“ uvedl režisér.