„Zahrajeme průřez celou naší kariérou. Nejstarší skladba, která na koncertě zazní, bude asi Jó nebo nebo, které je letos už dvadvacet let,“ prozradil bubeník Tomáš Paleta.

UJD vznikli v roce 1985 na troskách tehdejší punkové formace FPB. Díky postupně získávaným úspěchům na domácí scéně se jim po roce 1989 podařilo proniknout i do evropských klubů a USA. Zde odehráli stovky koncertů a získali si i pozornost tak prestižního hudebního periodika, jakým je Rolling Stone.

V roce 2001 se skupina musela vyrovnat s odchodem saxofonisty a skladatele Jindry Dolanského. Roli výhradního autora repertoáru po něm převzal kytarista a zpěvák Miroslav Wanek, který je rovněž známý díky filmovým a televizním kompozicím pro pohádku Fimfárum nebo kreslený večerníček Krysáci.

Specialitou originální kapely je její „nehrající člen“, výtvarník Martin Velíšek. Absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze vytvořil obaly dosavadních deseti alb UJD a podílel se na zmíněném animovaném filmu Fimfárum.

Do Olomouce se kapela vypravuje poté, co na přelomu září a října absolvovala úspěšné polské turné.

„Jezdíme sem poměrně často, takže tu už za ty roky máme vybudovanou solidní posluchačskou základnu. Letos jsme navíc navštívili i města, kde jsme předtím nevystupovali,“ uvedl Paleta.

Kromě koncertování zaměstnává UJD v současnosti příprava nové desky. Od zatím poslední studiové nahrávky Rybí tuk uplynulo již pět let.

„Naplánovali jsme si, že deska vyjde na konci dubna příštího roku. Počítáme s tím, že během zimních měsíců omezíme koncertní činnost a budeme se naplno věnovat přípravě a dokončení alba,“ přiblížil Paleta. Novým písničkám by údajně měla dominovat trubka Adama Tomáška.