Jak vzniklo spojení olomoucké skupiny, která existuje necelý rok, s kubánskou zpěvačkou?

„Ke koncertu s Mercy jsme se dostali díky naší kamarádce, která dlouhou dobu pracovala a bydlela ve Španělsku. Seznámila se tam s místní zpěvačkou a tanečnicí Mercy Riset,“ vysvětlil kytarista Michal Žeravík.

„Mercy jsem poznala v cizině a ona projevila veliký zájem o náš hudební trh. Myslím tím nejen české, ale celkově středoevropské muzikanty. Protože kluky z One Night Stand znám už spoustu let, tak jsem jí nabídla, jestli by se s nimi nechtěla dát dohromady, a ona souhlasila. Teď za mnou přijela na prázdniny. Chtěla poznat naši kulturu, památky a nakonec jsme se domluvily i na koncertě s kapelou,“ uvedla zpěvaččina přítelkyně a organizátorka koncertu Dorota Vahalíková.

Riset nazkoušela s muzikanty latinské skladby, které olomouckému publiku při společném koncertě představí. „Na programu bude jedenáct kusů, většinou jde o kubánské písně a objevují se mezi nimi i jazzové bossanovy,“ přiblížil Žeravík.

„Mercy měla s muzikanty několik zkoušek, pracovalo se jí s nimi dobře, i když jsou zvyklí hrát odlišnou muziku. Myslím si ale, že výsledek bude velice dobrý,“ doplnila Vahalíková.

Skupina One Night Stand vznikla loni v listopadu spojením kapel For fun band a Nu-tria. „Fungujeme v podstatě několik měsíců, ale všichni jsme zkušení hudebníci a máme za sebou hodně let s muzikou,“ uvedl trumpetista Martin Zajíček.

Kapela hraje převzaté věci, ale podle Zajíčka se snaží hledat kvalitní skladby, které nejsou tak známé. Stylově se formace pohybuje na hranici jazzu, funku, groovu, ale také soulu a r’n’b.

Mercy Riset, kterou olomoučtí hudebníci doprovodí, začínala svou kariéru jako profesionální tanečnice na Kubě. Zpěvu se začala věnovat až v Evropě po svém příjezdu do Španělska.

V současnosti vystupuje s kubánskou kapelou a ve Švýcarském Curychu spoluorganizuje festival Latin Music Festival Caliente!, který letos poprvé zajede i do amerického Miami.