„Při pohledu na jazzmeny, kteří do Přerova přijedou, je jasné, že tento festival má stále kam pokračovat a čím překvapovat,“ zhodnotil ředitel přehlídky Rudolf Neuls.

„Při každém vystoupení vyjde na pódium větší nebo menší souhvězdí, od české a slovenské elity v big bandu Matúše Jakabčice přes Havelkovy swingaře z Prahy a Bartošovy z Bratislavy až po úžasné vokální sexteto Take 6 a trio The Bad Plus se zpěvačkou Wendy Lewisovou. Festival vygraduje vystoupením Orchestru Counta Basieho, oslovujícího i čtyřiadvacet let po smrti svého kapelníka hudební publikum po celém světě,“ doplnil dramaturg Aleš Benda.

Take 6: formace zaplavená cenami

Festivalový maraton v sále Městského domu zahájí zítra ve 20 hodin místní Academic Jazz Band. Lákadlem čtvrtečního programu je koncert amerických Take 6, kteří mají na kontě deset cen Grammy a stejný počet sošek Dove udělovaných umělcům z oblasti gospelu a křesťanské hudby.

Základ vystoupení budou tvořit kompozice z nejnovějšího alba The Standard.

V pátek vzbudí určitě velkou pozornost návštěva Ondřeje Havelky a Melody Makers.

„Zúčastní se společenského galavečera s názvem Smím prosit? Na pódiu vystoupí ještě matadoři z Bratislavy Hot Serenaders pod vedením Juraje Bartoše. Tancechtivé publikum se může připravit na hudbu třicátých a čtyřicátých let minulého století, zejména pak na swing,“ prozradil Benda.

To nejlepší nakonec, dá se říct při pohledu na sobotní festivalovou nabídku.

Organizátorům se podařilo zajistit účast jazzové legendy – Orchestru Counta Basieho. Slavný jazzový pianista stanul v jeho čele v roce 1936 a přivedl orchestr ke spolupráci s Frankem Sinatrou, Natem Kingem Colem nebo Ellou Fitgeraldovou.

Když v roce 1984 Basie zemřel, připomněl barytonsaxofonista John Williams osiřelým kolegům šéfovo přání, aby kapelu udržovali v chodu tak dlouho, dokud ji lidé budou chtít poslouchat. „Prvotřídně swingující rytmický motor dodnes neztratil nic na obrátkách.

Důvěrně známá aranžmá, zvuk jednotlivých sekcí i celé kapely a výkony sólistů nesou rovněž pečeť nejvyšší kvality,“ zhodnotil Benda a doplnil, že do Přerova přijede formace pod vedením trombonisty Billa Hughese.

Do hospody na pivo a kvalitní muziku

Součástí festivalového programu je podruhé v historii také hraní a jamování v restauraci Pivovar (ulice Komenského).

Pořadatelé tak navázali na tradici koncertů pod širým nebem, kvůli posunutí termínu a chladnému říjnovému počasí však zvolili „krytou“ alternativu.

"Věříme, že se nám restauraci, kde proběhne off program nazvaný Jazz u piva, podaří naplnit do posledního místa,“ svěřil se Neuls.

Od čtvrtka do soboty se v netradičním koncertním prostoru vystřídají Joyce Hurleyová, Teens Jazzband či Miloš Železňák trio.

Československý jazzový festival byl založený v roce 1966. O devět let později došlo ze strany komunistického režimu k násilnému přerušení tradice. Původní název obnovili pořadatelé v roce 1996, tedy v době, kdy Československo již neexistovalo.

„Chtěli jsme zachovat tradici, protože základ festivalu tvořily a tvoří koncerty jazzových muzikantů z Čech a Slovenska,“ vysvětlil Neuls.