Na Hanou dorazí ve středu a představí zatím poslední řadové album Armáda špásu. Koncert začíná ve 21 hodin a fanoušci se mohou těšit i na afterparty.

„Pokud si dobře vzpomínám, tak J. A. R. už u nás hrají minimálně posedmé. Prostředí klubu je pro ně určitě mnohem příjemnější než velká hala nebo open air festival. Je to žánrová kapela pro fajnšmekry, kterých je ale naštěstí čím dál víc. Jejich koncerty bývají zárukou kvality, vždycky si dávají hodně záležet na špičkovém zvuku,“ zdůraznil šéf U-klubu Leo Friedl.

Historie skupiny se začala psát v roce 1988 v pražské restauraci U Holubů, kde dýdžej Michal „Vrtulník“ Viktořík potkal Otu Klempíře. O rok později se k nim přidává klávesista Roman Holý a J. A. R. odehrají 17. listopadu ve stejné restauraci svůj první koncert.

V roce 1992 vychází debutové album Frtka. Holý však za zlomový považuje až rok 1997, kdy do kapely přišel zpěvák Dan Bárta. „Já osobně považuju za naši první slušnou desku až tu třetí, Mein Kampfunk. To předtím beru jako takovou dětskou legraci, která mi dneska vyvolává úsměv na rtech,“ zhodnotil Holý.

Loňské, v pořadí již šesté album Armáda špásu zachytilo J. A. R. v nezvykle temné poloze. Textař Oto Klempíř se ve skladbách Nevidomý národ a Tvrďák socialistickej pustil i do politické tematiky.

„Kvalitní kapely vždycky měly nějaký názor a nenechaly si do toho od nikoho žvanit. Důležité je svobodně se vyjadřovat. My jsme nikdy nebyli politická kapela a najednou Ota přinesl ty texty a já říkám: Sakra, vždyť je to tak, máme teď takový názor a pocit, pojďme to dát na desku,“ vysvětlil Holý.

V současnosti J. A. R jednají o vydání kompilace toho nejlepšího z dosavadních desek. „Chtěli bychom mít ale výběr skladeb ve vlastní režii, případně tam přidat i několik remixů,“ prozradil Bárta, který se do Olomouckého kraje vrací jen pár dní po vystoupení na Československém jazzovém festivalu v Přerově.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika