„V podstatě se touto výstavou jakoby vracíme k té původní, kdysi velmi navštěvované a skvělé expozici hodin, která mapovala vývoj od nejstarší doby až po současnou výrobu tehdejšího státního podniku Chronotechna. Tato výstava byla ale bohužel v roce 2000 vrácena do Vlastivědného muzea a byla zcela zrušena. Byla to ale expozice jedinečná, největší v Čechách a jedna z největších i v Evropě,“ říká kastelánka hradu Šternberk Helena Gottwaldová a pokračuje: „Kvůli zrušení výstavy tehdy šternberský hrad přišel o spoustu návštěvníků, protože výstava měla v určitých obdobích větší návštěvnost než samotný hrad. Proto jsme se rozhodli ve spolupráci s městem Šternberk a s panem doktorem Čermákem, který je odborníkem přes tuto problematiku, uspořádat výstavu historických hodin v interiérech hradu. Zahrnuje ale jen část té kdysi původní výstavy.“ Návštěvníci tady tak uvidí hodiny z celé republiky, Prahy, Brna, Českých Budějovic nebo například i z Opavy.

„Účelem výstavy je jednak připomenout mezinárodní výstavu hodin, která se v prostorách hradu konala v červnu roku 1970. Současně chceme návštěvníkům poskytnout nevšední zážitek při prohlídce hodin z dob, kdy ještě nebyly pouhými měřiči času, ale uměleckými předměty,“ sdělil autor expozice Miloslav Čermák. Lidé uvidí hodiny v historických interiérech a na dobovém mobiliáři. Výstava potrvá do 31. října.

„Exponátů je více jak stovka a k vidění budou jak nástěnné, tak interiérové, nebo i kapesní hodiny. Všechny mají atraktivní vzhled a jsou i historicky hodnotné, ty nejstarší jsou pak z období gotiky, z druhé poloviny 15. století,“ pokračuje kastelánka hradu. „Po sedmi letech se k této výstavě vracíme, protože návštěvníci mají pořád ještě Šternberk spojený s hodinami. Město Šternberk teď ale chystá novou expozici času, která nebude jen o hodinách, ale bude i o lidech a času jako takovém. O fenoménu času,“ dodává Helena Gottwaldová.

Výstava hodin se ale otevírá už tento čtvrtek 7. června a potrvá do konce sezony, tedy do 31. října. Po dobu výstavy bude zvýšeno vstupné o deset nebo dvacet korun, to podle toho, který okruh si návštěvník vybere. V rámci vstupného pak každý návštěvník obdrží katalog k výstavě. Ve Šternberku vzniká i unikátní sbírka věžních hodin, a to v bývalém augustiniánském klášteře. Kolekce by měla v budoucnu obsahovat zhruba 20 kusů. Handkeho občanské sdružení hodlá v objektu instalovat i výstavu budíků, které v minulosti vyráběla šternberská Chronotechna.