Podle organizátora Karla Fišary byla účast více než čtyř desítek muzikantů obstojná. „Nejdál přijel jeden od slovenských hranic z obce Štítná nad Vláří,“ uvedl Fišara.

„Zahraji tango a starý slowfox Letí šíp, což je trampský evergreen,“ prozradila studentka Ludmila Juránková ze Šumperka, která se v šatně připravovala na své vystoupení. Každý harmonikář měl vyčleněn prostor pro dvě skladby.

Její jmenovec Ladislav Juránek působí i jako opravář hudebních nástrojů. V Příkazích rozezvučel prastarou heligonku, na níž hraje šestým rokem, skladbami Vacka a Poncara.

„Největší potíž je s notami, ty se dnes shánějí jen těžce. Jde ale použít klavírní, když se harmonikář přizpůsobí. Na harmonice se ale musejí použít akordy, které nejde změnit,“ vysvětlil.

Juránek ocenil, že v publiku se objevují i mladí lidé, i když ti starší ze sto padesáti přítomných převažovali. Někteří je neváhali doprovodit vlastním zpěvem. „Mám folklor ráda a harmoniky se mi líbí,“ řekla Ludmila Jahnová, která do Příkaz přijela z nedalekého Nákla.

Zpívat se ale styděla. Setkání harmonikářů nemá v sobě soutěžní náboj. Jde o přehlídku, kterou každoročně organizuje příkazský Senior klub.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika