Spojení kapely Garage, která vychází z punku, pub rocku a MCH Bandu v čele s Chadimou, který je legendou české alternativní scény, si mohou vychutnat všichni, kdo ve čtvrtek večer v 19.30 zamíří na poslední koncert letošního programu Olomouckého kulturního léta.

„Hudba Garage, a MCH Bandu, je sice rozdílná, ale lákalo mě spojit jejich muziku během jednoho večera,“ řekl k závěrečnému koncertu organizátor Olomouckého kulturního léta Libor Gronský.

A jak společný koncert vnímají hudebníci?

„S Mikolášem Chadimou jsme dříve občas zahráli, ale už dlouho ne. Tak jsem na koncert zvědav. Ani nevím, kdo s ním tedˇhraje,“ řekl Tony Ducháček z Garage, který prozradil i co diváky během čtvrtečního koncertu čeká.

„Naši fans se můžou těšit, že vůbec přijedeme. Dlouho jsme v Olomouci nehráli. O to líp, že přijedeme s novým repertoárem – podstatná část koncertu je složena z nového alba Black. Některý starší věci už ustoupily, to je život. Proto se nový písničky dělaj, aby kapela nehrála pořád to samý, svůj vlastní revival,“ doplnil Ducháček.

Garage a MCH Band spojuje mimo jiné i to, že za minulého režimu nemohli Československu oficiálně vystupovat. „Obě kapely mohly oficiálně a neomezeně hrát až po listopadu 89´. Po otevření hranic procestovaly se svými koncerty několik zemí,“ doplnil Gronský.

Hostem čtverečního závěrečného koncertu by měl být básník Ivan Wernisch. To, zda nakonec dorazí, bude ale překvapením jak pro návštěvníky, tak pro samotné organizátory.

„Moc jsem stál o to, aby Wernisch přijel na koncert a vystoupil jako host, protože jeho básně jsou součástí repertoáru MCH Bandu, bylo by to takové příjemné spojení. Ivan na tom ale není zdravotně dobře, jeho čtvrteční návštěva zůstává stále otevřená a mám strach, že nakonec nedorazí,“ vysvětlil Gronský.

MCH Band

- formaci založil Mikoláš Chadima v roce 1981. Předtím vystřídal několik kapel jako Elektrobus, Rock & Jokes Extempore Band a Kilhets. Už v roce 1981 se mu podařilo vystoupit se svými skladbami v Londýně za doprovodu členů kapel This Heat, The Work, Henry Cow a Art Bears. Od roku 1983 spolupracuje Chadima s Wernischem, který je autorem některých textů skladeb.

- v současnocti hraje MCH Band ve složení Mikoláš Chadima, Martin Schneider, Jiří Janďourek, Jan Chaluš, Jan Jirucha a Petr Ferenc.

Garage

- kapela v čele s hudebníkem Tonym Ducháčkem, vznikla v roce 1979 v jedné garáži na pražském předměstí. Během 80. let se skupina, tehdy ještě pod názvem Garáž, zařadila mezi mladé alternativní formace, inspirované punkem a novou hudební vlnou

- jejich hudba se lišila od starší generace undergroundových slupin (Plastic People of the Universe), nebyla tak ponurá, minimalistická a směřovala více k rock and rollu. Přesto ale Garage byla právě s Plastic People of the Universe vždy nějakým způsobem propojena (Milan Hlavsa pro Garage složil v 80. letech několik písní, kytarista Jan Macháček s PPU několik let vystupoval, kytarista a zpěvák Joe Karafiát s nimi zase hraje v současnosti)

- před revolucí hrála kapela pravidelně jednou měsíčně v pražském klubu Na Chmelnici a v brněnském klubu Musilka. Alba vydávat nesměla, proto se nahrávky jejich hudby šířily samizdatově

- po listopadu 1989 hrála Garage na evropských festivalech a zajela si zahrát i do newyorského Central Parku V roce 1993 si hudebníci z Garage zahráli jako předkapela na pražském koncertě Iggyho Popa

- v současnosti vystupuje garage ve složení Tony Ducháček, Joe Karafiát, Honza Macháček, David Fikrle, Jarda Jeřábek, Tonda Pěnička a jako host Robert Jína.