Na návštěvníky zde čekají exponáty, které se pracovníkům podařilo získat od nejvýznamnějších maďarských výtvarníků současnosti.

Výstava je zaměřená na maďarské autory druhé poloviny 20. století, umístěná ve výstavním sále Salon a představuje pouze vzorek exponátů, které se nyní nacházejí ve sbírkových fondech muzea.

„Exponáty sbíráme hlavně pro SEFO. Proto jsme se rozhodli vystavit jen zlomek – nechceme vystřílet všechen prach,“ zmínil se ředitel muzea Pavel Zatloukal.

Muzeum na své sbírkové činnosti pro SEFO pracuje již několik let a snaží se zmapovat výtvarné projevy v středoevropských krajích tak, jak se projevovaly po 2. světové válce.

„Snažíme se získávat díla přímo od autorů. Navštěvujeme ateliéry a s tvůrci hledáme to nejpodstatnější z jejich díla. Setkáváme se u nich s velkým pochopením pro SEFO i pro naši sbírkovou činnost. Někteří autoři svá díla, která byla již ztracena či zničena, pro nás zrekonstruovali či vytvořili znova. Dokonce sáhli i mezi svá díla, která si chtěli uchovat pro svou vlastní potěchu či jako odkaz potomkům. Natolik je v zahraničí myšlenka expozice Středoevropského fora ceněna, že má úspěch a podporu,“ řekla spoluautorka koncepce výstavy Štěpánka Bieleszová.

V rámci výstavy ve výstavním sále Salon si návštěvníci mohou prohlédnout díla sedmi výtvarníků, kteří reprezentují výtvarné tendence maďarských umělců 2. poloviny 20. století.

„Jsou tu zastoupeny plastiky, obrazy, fotografie i dva filmy. Dominantní postavení tu zaujímají hlavně umělci tvořící v takzvané generaci IPARTERV, kterou reprezentují sádrové odlitky Györgyho Jovánovicse, konceptuální fotografie Gézy Perneczkého a geometrická abstrakce malířů Imre Baka a Istvána Nádlera. Na ně navazuje osobité propojení konceptuálního umění s geometrickou abstrakcí v díle Dóry Maurer,“ vyjmenovala kurátorka výstavy Šárka Belšíková.

Na vernisáž přijedou i autoři

Výstava, která potrvá do 23. května nabízí pouze zlomek ze sbírky maďarského umění, která v současnosti čítá přes 50 položek.

„Umělci, kteří jsou vystaveny a kteří jsou zastoupeni ve sbírkách, patří ke špičce maďarského poválečného umění a jsou tu samozřejmě i autoři tvořící v emigraci,“ komentovala Bieleszová.

Na čtvrteční vernisáži, která bude od 18.30 přijedou svá díla představit i někteří z vystavených autorů.

Přijede malíř László Fehér který je známý svými postavami zaznamenanými pouze bílými obrysy, výtvarník István Nádler a Sándor Pinczehelyi, který proslul svými symbolickými obrazy a fotografiemi.