Nejlepší slovenská bluesová kapela ZVA 12–28 Band, domácí bluesový veterán Ondřej Konrád a jeho Gumbo, polské trio plné energie Boogie Boys, maďarsko-americké seskupení složené ze zajímavých hudebních osobností Karen Carol & Mississippi Grave Diggers a vítěz vyhledávací soutěže Blues Aperitiv, žánrově všeobjímající česká kapela Ladě - tak to byl začátek vhodný pro opravdové bluesové fajnšmekry.

A na co se mohou návštěvníci šumperského bluesování, jehož věhlas již překročil hranice České republiky?

„Slovenská kapela ZVA 12–28 Band si své vystoupení zopakuje v pátek 19. listopadu dopoledne. Tentokrát bude hrát od 11 na takzvaném výchovném koncertě pro středoškoláky. O předkrm před prvním hlavním koncertem se postará americký kytarista Gary Lukas. Ten se představí od 16 hodin v nádherném prostředí klášterního kostela. Posluchači se mohou těšit na muziku, která se tradičnímu blues tak trochu vymyká. Luscas je typickým crossoverovým hudebníkem,“ zve organizátor festivalu Vladimír Rybička.

To nejdůležitější pak vypukne v šest hodin večer.

„Páteční večer jsme pojali jako retro předchozích ročníků. Milovníkům blues tak opět na podium naservírujeme muzikanty, kteří se v domě kultury již představili,“ vysvětlil Rybička.

Mohou se tedy těšit na Pata Fulgoniho, který zahraje společně s Lukášem Martínkem, Johnyho Marse s Michaelem Roachem, Correy Harrise a skvělou kapelu No Blues.

Na sobotu připravili pořadatelé hned tři akce. V 11 hodin se bude v kině Oko promítat kultovní snímek z roku 1980 Blues Brother.

Na 13. hodinu je ve velkém sále domu kultury připraveno tematické odpoledne věnované písničkářkám, během kterého se představí Jana Šteflíčková, Žofie Kabelková, Terezie Palková a trio Martiny Trchové.

To pravé bluesové šílenství pak vypukne v 18 hodin večer. Vše bude směřovat k vystoupení největší bluesové hvězdy, která kdy zahrála v Šumperku – amerického špičkového kytaristy Johnyho Wintera.

„Permanentky a vstupenky na sobotní koncert jsou už bohužel vyprodány,“ hlásí pořadatelé Blues Alive. K mání jsou už jen lístky na oba páteční koncerty Garyho Lucase a hlavní bluesování v domě kultury.