Dvacátý ročník odstartuje ve čtvrtek od 18 hodin na scéně u Kapličky skupina Fleret, Jarmila Šuláková s Janem Rokytou, Wabi Daněk či Jaroslav Samson Lenk.

„Největší hvězdou letošního ročníku je však určitě Jarek Nohavica, který na festivaly moc nejezdí. Letos však udělal výjimku, protože Zahrada slaví dvacetiny,“ řekl hlavní organizátor Michal Konečný.

Kromě tří tradičních scén, tedy Kaplička, komornější Zámek a hlavní Amfiteátr, přibude čtvrtá s názvem Terasa, která bude nad Amfiteátrem. Nahradí tak od areálu poměrně vzdálenou Radnici.

Pořadatelé si zakládají na tom, že na přehlídce nezní jen folk či country, ale otevírají ho i mnoha dalším žánrům.

Proto také vystoupí například bigbítový Blue Effect Radima Hladíka, který si pro letošní Zahradu nachystal speciální unplugged verzi (vystoupí bez zapojení kytar a nástrojů do elektřiny, pozn. red.). Tradičně nebude chybět také třeba bubenická formace Jumping Drums.

K festivalu patří i soutěž o hlavní cenu – Krtka. Diváci ji v hlasování přidělí některým z nadějných muzikantů.

„Loni cenu vyhrál Xindl X, který je letos největší objev sezony a na Zahradě bude opět hrát. Myslím si, že soutěžení o Krtka kapelám určitě pomáhá, jednak v tom, že na Zahradu jezdí spousta organizátorů jiných festivalů, kteří tam loví nové talenty pro svoje akce. Nejenom ti známí, ale i mladí umělci si potom zahrají na jiných festivalech v průběhu léta, takže to je pro kapely určitě dobré,“ dodal Konečný.

Na koncert Jarka Nohavici se návštěvníci mohou těšit v sobotu večer, kdy bude hrát od 23 hodin v Amfiteátru.

„Bude to akce, které říkáme Koncert do spacáků. Něco podobného měl i na jedné z prvních Zahrad. Když skončili všechny programy, tak si Jarek sám sedl na jedné scéně a začal hrát. Lidi ho poslouchali už zabalení ve spacákách. Takže letos to bude taková vzpomínka na minulé ročníky,“ přiblížil Konečný.

Do kolika hodin neobvyklý koncert Nohavica protáhne? „Necháme se nést nocí. Když bude fajn počasí, určitě o půlnoci neskončím,“ uvedl populární a osobitý zpěvák.

Další zajímavostí je i Bubenická dílna, kterou povede Ivo Batoušek z Jumping Drums. Zájemce naučí základy rytmiky na bubny.

„Ivo si vždy doveze z domu spoustu bubnů a bubínků, je dobré si vyzkoušet, že bubnování není tak lehké, jak se zdá,“ doplnil Konečný.

Festival Zahrada se koná od čtvrtka 2. července do neděle 5. července.

Malé velké informace

VSTUPNÉ: v předprodeji /na místě
Třídenní permanentka (3. až 5. 7.) 650 Kč/780 Kč  
Čtyřdenní permanentka (2. až 5. 7.) 740 Kč/840 Kč  
Celodenní vstupenka na čtvrtek (2. 7.) 180 Kč/220 Kč  
Celodenní vstupenka na pátek (3. 7.) 320 Kč/380 Kč  
Celodenní vstupenka na sobotu (4. 7.) 320 Kč/380 Kč  
Celodenní vstupenka na neděli (5. 7.) 320 Kč /380 Kč  
Děti do 130 cm výšky mají lístek za 1 Kč. Mládež od 131 do 150 cm za poloviční vstupné. Tábořiště je v ceně vstupenky.

CO SE MŮŽE HODIT:

*Vedle hlavní brány je i hlavní pokladna, která vyměňuje vstupenky zakoupené v předprodejích nebo placené složenkou či účtem. Tady lze také vyřídit slevu pro invalidy, pro juniory a pro držitele ISIC a ALIVE karet, pro členy Klubu Country radia a pro držitele ID karet Music City.

*Vedle hlavní brány areálu funguje Infostánek, kde se zájemci dozvědí odjezdy autobusů a vlaků, najdou zde i mapky okolí a podrobnosti k programu.

*Kyvadlová doprava do Olomouce odjíždí půl hodiny po skončení posledního koncertu. V noci ze soboty na neděli a z neděle na pondělí budou tyto autobusy ještě posíleny. Autobus jedoucí podle jízdního řádu odjíždí z Náměště do Olomouce v 0.30 hodin.

*V areálu bude i úschovna zavazadel, a to u scény Amfiteátr.

*Majitelé permanentky mohou svěřit ratolesti ve věku 4 až 12 let v denní době pracovníkům Dětského koutku. Bude hned vedle scény Kaplička.

*Auto můžete odstavit na parkovišti na louce pod zámkem Náměšť na Hané. Parkoviště provozuje obec a za jeden vůz vybírá 50 Kč. Také je možné parkovat v obci.

*Pokud si chtějí návštěvníci rozbít stan vedle svého auta, je to možné právě na parkovišti u zámku, zde bude k dispozici i WC.

*Ti, kdo chtějí spát v autě, musejí jej zaparkovat na louce na parkovišti u zámku , nemohou vyjet na stanovou louku.

*Místo pro stany bude na přilehlé louce.

*Stánky s občerstvením budou fungovat až do rána.

*Na tábořišti jsou provizorní umývárny v uzavřených stanech.

*Návštěvníci mohou využít koupaliště, které je vzdálené od tábořiště zhruba pět minut chůze. Zde jsou samozřejmě i sprchy.

*Vozíčkáři mají vyhrazeno místo k táboření co nejblíže k Amfiteátru a příslušným WC. V Amfiteátru mají vyhrazeno místo zhruba v polovině na střední cestě (na úrovni zvukaře).Vjezd do Amfiteátru je ve svahu, pokud vozíčkář nemá vlastní doprovod, pomohou mu pořadatelé. Ostatní scény jsou přístupné dobře, o vyhrazeném prostoru budou pořadatelé informovat individuálně. V případě potřeby jsou zde každému k dispozici. Kromě toho mají vozíčkáři slevu na vstupenky (lze je koupit pouze na místě).

*Novou scénu Terasa najdou zájemci nad Amfiteátrem uvnitř areálu.

*Pokud si někdo bude chtít prodloužit festivalové dny až do pondělí, měl by tábořiště opustit během pondělního dopoledne.

NĚKOLIK TIPŮ OD ORGANIZÁTORŮ:

Vždy, když budete odcházet z jakékoli scény, nezapomeňte si u vchodu vyzvednout kontrolní kupon.
Psi ani jiná zvířata s sebou na koncerty neberte. Kvůli bezpečnosti ostatních návštěvníků mají na koncerty vstup zakázán.

Zdroj: www.folkcountry.cz