Šestidenní open air festival začne 22. srpna v amfiteátru ve Velké Bystřici, kde herci od 20 hodin odehrají komedii Sluha dvou pánů.

„Toto představení je už vyprodané, ale na ty ostatní ještě lístky jsou. Mizí však rychle,“ upozornil případné zájemce umělecký šéf činohry Roman Vencl.

Do třetího ročníku akce pod širým nebem se letos zapojí všechny tři soubory divadla – kromě činohry a opery a operety bude k vidění i balet. Ředitel divadla David Gerneš je rád, že se herci předvedou v celé kráse a hned na úvod nové sezony nastaví laťku vysoko.

„Divákům chceme nabídnout to nejlepší z našeho repertoáru, zároveň musíme brát v potaz technickou proveditelnost. Na základě těchto kritérií jsme vybrali tituly Kupec benátský, Noc na Karlštejně, Robin Hood, Sluha dvou pánů, Starci na chmelu a Balet gala,“ řekl.

Moravské divadelní léto se koná ve Velké Bystřici, ve vojenské pevnosti v Křelově a v amfiteátru pro 600 diváků na Korunní pevnůstce v Olomouci.

Festival zakončí projekt Balet gala, v němž nebudou chybět držitelé Ceny Thálie Michal Štípa, Nikola Márová a Yui Kyotani. Program bude mít dvě části.

„Diváci se mohou těšit na úryvky různých baletů, představíme i nové tváře našeho souboru,“ prozradil umělecký šéf baletu Moravského divadla Michal Štípa.

Za každého počasí, ale bez deštníku

Přestože muzikál Noc na Karlštejně je svým dějem vhodnější pro venkovní prostory než pro divadlo, zástupci instituce museli vyřešit problém se zázemím i akustikou.

„Pro orchestr tu není místo, navíc by byl špatně slyšet. Naštěstí máme možnost nahrát hudbu orchestru a pouštět ji jako podkres,“ vysvětlil šéfdirigent Petr Šumník.

Organizátoři akce upozorňují, že představení se hrají za každého počasí a neruší se předem, ale případně až přímo na místě těsně před zahájením programu. Diváci by měli počítat i s deštěm, během představení však není povoleno používat deštníky.

„Snížily by viditelnost, hrozilo by třeba i poranění oka. Proto doporučujeme vzít si nepromokavou bundu nebo pláštěnku. Ale doufáme, že počasí bude přát výkonům herců i diváckému prožitku,“ shodli se organizátoři. 

Program Moravského divadelního léta 2019

22. 8., 20.00 – Sluha dvou pánů (amfiteátr Velká Bystřice)

23. 8., 20.00 – Kupec benátský (Fort Křelov)

24. 8., 20.00 – Robin Hood (Fort Křelov)

25. 8., 20.00 – Noc na Karlštejně (Korunní pevnůstka Olomouc)

26. 8., 20.00 – Starci na chmelu (Korunní pevnůstka Olomouc)

27. 8., 20.00 – Balet gala (Korunní pevnůstka Olomouc)