Každou z besed uvádí dokumentární film o lidských právech, poté vždy následuje debata na dané téma. Zapojit se může se svým názorem kdokoli.
„Diváky bych pozvala na úterní povídání s redaktory týdeníku Respekt Erikem Taberym a Jaroslavem Spurným, kteří budou hovořit o problému prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. Diskuzi uvede film Tady je Šloufovo od režiséra Jana Bělohlavého,“ řekla koordinátorka festivalu Jeden svět Radka Szotkowská.
Snímek pojednává o novodobých dějinách České republiky, které podle autora dokumentu ovlivnil lobbista Miroslav Šlouf. I když od té chvíle, kdy opustil komunistickou stranu, nebyl nikdy zvolen v žádných demokratických volbách, hýbe s politickou scénou více než poslanci a senátoři.
Nad tím, jak je možné, že se muž nechvalně známý svou předlistopadovou minulostí dostal k tak výraznému vlivu i v soudobé společnosti, se ve filmu zamýšlejí nejen politologové, ale také současní i bývali politici a novináři.
„Zítra mohou diváci přijít na dokument Fotbalistky z Kábulu režisérky Bahareh Hosseini, který popisuje různé životní situace a problémy členek afghánské ženské reprezentace.
Diskutovat pak mohou s novinářkou Petrou Procházkovou, se šéfkou týmu specialistů české armády Martinou Štěpánkovou a s ředitelkou české pobočky Amnesty International Dášou van der Horst na téma Kdo vede ve válce s terorismem. Zážitky tří žen, které v Afghánistánu žily a pracovaly, budou také zajímavé,“ popsala Szotkowská.
Včera na prvním večeru vystoupil Jaromír Štětina, bývalý šéfredaktor Lidových novin, s diskuzí na téma Je studená válka zpět? Před samotnou debatou se promítal film Gyumri režisérky Jany Ševčíkové, který dokumentoval, jak se žije v arménském městě Gyumri dvacet let po ničivém zemětřesení, na jehož následky zemřely tisíce lidí, z toho třetina dětí.
Truchlící rodiče na ztrátu reagovali tak, že dalším narozeným potomkům dávali jména zemřelých sourozenců. U řady z nich to pak vedlo k problémům s identifikací a dodnes mnozí z nich věří, že duše jejich bratra nebo sestry žije v nich.
Program v Divadle hudby
Úterý 31. března, 18.00
Erik Tabery a Jaroslav Spurný: Dvacet let demokracie v ČR. Do jaké míry nás ohrožuje prorůstání organizovaného zločinu do státní správy? + film Tady je Šloufovo…!
Středa 1. dubna, 18.00
Petra Procházková, Martina Štěpánková, Dáša van der Horst: Kdo vede ve válce s terorismem? Pohled tří žen na současný Afghánistán. + film Fotbalistky z Kábulu.