Letos se diváci mohou zajít podívat na představení souborů ze Zábřeha, Náměště na Hané, Javorníka a Šternberka.

„Všechny letošní soubory jsou u nás v Uničově poprvé. Přesto, že na minulých přehlídkách vystoupila velice hodnotná uskupení, chtěli jsme dát prostor i ostatním a také nabídnout divákům možnost srovnání,“ vysvětlila Jiřina Němečková z Městského kulturního zařízení Uničov.

Komedie a pohádka

Návštěvníci tak mohou o víkendu zajít na čtyři představení. Jako první se jim v sobotu ve tři hodiny odpoledne představí divadelní soubor Václav ze Zábřeha, který sehraje smutnou komedii o selském rozumu s názvem Jeppe z vršku.

Večer pak po půl osmé zahraje soubor Za dveřmi z Náměště na Hané rozvernou komedii Tenor na roztrhání plnou zvratů.

„Jde o hru současného amerického autora Kena Ludwiga, vybrali jsme si ji proto, že se nám líbila – má spád, gradaci a také zajímavé rozuzlení. Zatím jsme hráli pouze v Náměšti a okolních obcích, takže teď v sobotu vyjedeme poprvé takto někam na přehlídku,“ přiblížila Helena Buiglová, umělecká vedoucí souboru Za dveřmi.

Díky nedělnímu dopolednímu představení divadelního souboru Javorník si na své přijdou i nejmenší diváci. V půl jedenácté se totiž sál uničovského kina promění ve vysokou trávu, kde je doma hrdina z pohádek Ondřeje Sekory. Javorničtí ochotníci zde uvedou hru Trampoty brouka Pytlíka.

„V tomto představení účinkují také děti – měli by to být hlavně prvňáčci, ale také páťáci a osmáci v doprovodu čtyř dospělých. Myslím si, že toto představení bude zajímavé hlavně pro rodiče s dětmi. Navíc na něj nabízíme zvýhodněné vstupné – děti zaplatí vstupné padesát korun, ale jejich doprovod půjde zdarma,“ doplnila Němečková.

Letošní program uzavřou v neděli odpoledne Šternberští ochotničtí komedianti, známí spíše pod zkratkou ŠOK. Na jevišti představí hudební hru Babička v trenkách, která by měla být stejně bláznivá a úsměvná jako její název.

Přehlídka ochotnických divadel se v Uničově koná již sedmým rokem.

„Dá se říct, že se diváci pomalu učí chodit do divadla. V Uničově dříve býval i ochotnický spolek, ale v současnosti nefunguje. Byli bychom rádi, kdyby i tato přehlídka podnítila zájem uničovských iniciovat podobnou aktivitu,“ uzavřela Němečková.