„Letos jsme si říkali, že program zkusíme oživit něčím, co tu ještě nebylo. Pokoušíme se s dětmi dělat animovaný film, kdy s jeho pomocí chceme rozhýbat několik exponátů Arcidiecézního muzea,“ uvedl lektor Muzea umění v Olomouci Marek Šobáň.

Děti si tak během tohoto týdne vyzkouší hned několik profesí, které tvůrce animovaného filmu potřebuje.

„Stanou se scénáristou, který si musí vymyslet a sepsat příběh, výtvarníkem, jenž vytvoří pozadí a vybere postavy, režisérem a pak i kameramanem, protože si budou jednotlivé obrázky fotit a v počítači je pak rozhýbají pomocí speciálního programu,“ vysvětlil lektor.

V netradičním kurzu je šest dětí a práce na animovaném filmu je baví. „Pro děti bylo strašně zajímavé zjištění, že výroba krátké sekvence filmu trvá strašně dlouho. A pak je pro ně zajímavé také to, že tady pracují s díly Arcidiecézního muzea,“ doplnil.

„Jsem tady, protože ráda něco vytvářím a dohodly jsme se s kamarádkou, že sem půjdeme, protože nás to zajímalo. Jako příběh jsme si vybrali obraz Sv. Kateřiny. Vždycky máme na obraze několik dějů, musíme udělat hodně fotek, abychom to pak dostali do počítače a udělali z toho krátkou animaci. Těžké je hlavně hýbat různými částmi těla. Ale baví mě to a jsem zvědavá, jak film bude vypadat, až to bude všechno hotové,“ uvedla dvanáctiletá Klára Baumgartnerová.

To devítiletého Ondřeje Gogol z Bukovan překvapilo, že udělat animovaný film není vůbec jednoduché. „Líbí se mi tady moc, přihlásila mě sem maminka, protože mám velkou fantazii. Překvapilo mě, že je to těžké,“ dodal.