Na rozdíl od předešlých ročníků nabídne letošní přehlídka filmů zaměřených na fenomén art brut či outsider art snímky pouze jednoho autora.

„V předešlých ročnících jsme chtěli diváky seznámit s historií i současností fenoménu art brut. Letos uvedeme osm krátkometrážních snímků od jednoho z nejpovolanějších, a to dokumentaristy Philippa Lespinasse, který již deset let mapuje tvorbu světových osobností art brut. Za jeho osobní přítomnosti uvedeme snímky natočené mezi roky 2006 až 2011," řekl organizátor přehlídky a sběratel art brut Pavel Konečný.

Během přehlídky uvidí návštěvníci dokument o africkém rybáři Ataa Oko, který ve své dílně tvořil originální rakve a kresby, jež byly poprvé vystaveny na přehlídce skupiny Six Feet Under v Kunstmuseu Bern v roce 2006.

V dalších z osmi filmů zachytil dokumentarista například osudy Richarda Greavese, autora domů z recyklovaného stavebního materiálu a domků z karet, které popírají fyzikální zákony.

Filmový maraton tradičně uzavře beseda a přinese informace o současném či chystaném dění v oblasti art brut. Návštěvníci na ní budou moci pohovořit se samotným autorem Philippem Lespinassem nebo se sběratelem umění Pavlem Konečným.

Přehlídka Art Brut Film Olomouc se koná od 16 do 21.30 hodin v Arcidiecézním muzeu Olomouc a vstupné je pro všechny zdarma. 

Co je art brut? Termín art brut použil poprvé v roce 1945 francouzský umělec a teoretik Jean Dubuffet. Art brut, které je překládáno jako syrové umění, či umění v surovém, nebo původním stavu, charakterizoval jako výtvarné produkce všeho druhu, kresby, malby, výšivky, modelované či tesané plastiky, které vykazují spontaneitu a velkou tvůrčí představivost a nejsou poplatné běžnému umění a kulturním šablonám.