Festival se letos zaměří na spontánní umělce Annu Zemánkovou, Jana Šimka, Jana Křížka a Jindřicha Vlka.

„Hostem festivalu bude režisér Martin Řezníček, který uvede svůj dokumentární film Jan Křížek, sochy a včely,“ prozradil pořadatel festivalu Pavel Konečný.

Téměř zapomenutý česko-francouzský sochař, malíř, výtvarník a také včelař Jan Křížek tvořil a žil především ve Francii. V roce 1947 vyjel jako čerstvý absolvent Akademie výtvarných umění na studijní pobyt do Francie spolu s manželkou Jiřinou a už se nevrátili.

„Poetický dokument vypráví především o setkání s vdovou po Janu Křížkovi a o setkání s místy, kde sochař žil a která poznamenal,“ doplnil mluvčí Muzea umění Tomáš Kasal.

Svazky Pařížské polygloty ve Vědecké knihovně v Olomouci
Vlastivědné muzeum vystaví olomoucké unikáty

Součástí programu bude křest nové knihy Hany Babyrádové. Dílo s názvem Permanentní invence je soubor esejisticky formulovaných úvah o podstatě spontánní výtvarné tvorby vyvěrající z nitra umělce.

„Autorka na toto téma vydala již několik publikací. Tentokrát doplnila své úvahy přepisem korespondence s autorem art brut Jaroslavem Divišem ze Vsetína, jehož se dotazovala na témata související s reflexí autorského přístupu k vytváření výtvarných objektů,“ uvedl Kasal.

Návštěvníci si domů odnesou drobná díla vyrobená právě Jaroslavem Divišem.

Ještě před zahájením festivalu dojde ke komentované prohlídce výstavy Šero i jas. I ta je částečně věnována art brut neboli syrové tvorbě. Galerií Muzea moderního umění od 19 hodin provedou Šárka Belšíková a Anežka Šimková.