Letošní komunální volby se blíží a lidé tak mají možnost opět změnit vedení svých měst a obcí. Deník proto přináší kompletní kandidátky všech kandidujících v obcích v celé republice a speciálně i v našem okrese.

Obhájí v Olomouci post primátora Miroslav Žbánek? Vyhraje v Litovli starosta Viktor Kohout? Nelíbí se vám vedení vašeho města a nevíte, koho volit? V našich podrobných seznamech můžete najít své případné nové zastupitele, které můžete volit jak na listinách velkých politických stran, tak na kandidátkách místních sdružení.

Letošní komunální volby se budou konat 23. a 24. září. Ve stejném termínu bude také první kolo voleb do třetiny do Senátu. Stejně jako ostatní volby, i ty komunální vyhlásil prezident Miloš Zeman na pátek odpoledne (14.00 až 22.00) a sobotu ráno a kolem poledne (8.00-14.00).

Zajímavostí komunálních voleb je, že můžete volit zastupitele napříč kandidátkami, například zvolit polovinu zastupitelů z místního nezávislého sdružení a polovinu z velké celostátní strany. Volíte totiž přesný počet zastupitelů. V komunálních volbách se nekroužkuje, ale křížkuje (volič tak má na rozdíl například od parlamentních voleb omezenější možnost posunout konkrétního kandidáta na stranické listině kupředu.