Lídryni Starostů a nezávislých (STAN) zvolil oblastní sněm v neděli. Kandidátku povede žena, docentka Katedry divadelních a filmových studií Univerzity Palackého Andrea Hanáčková. Olomoucká zastupitelka se v poslední době angažuje především v kauze bytových družstev.

„V podzimních volbách mi jde o to, aby se Olomouc probrala z ospalosti a potácení se v hluboké dluhové pasti. Přeji si město, které dobře pečuje o své občany a přitom aktivně hledá nové příležitosti rozvoje,“ uvedla Hanáčková.

Využít by chtěla potenciál Univerzity Palackého a soustředit se chce na čisté ulice a čistý vzduch, zaměřit se chce také na rozumnou parkovací politiku. „A pocit bezpečí v městské hromadné dopravě i před nádražím,“ poukázala s tím, že kompletní program STAN představí voličům v následujících týdnech.

STAN v Olomouci jedná o spolupráci se Stranou zelených.

„Voliči v posledních volbách ocenili schopnost jednotlivých stran se domluvit a spolupracovat. Proto mám velkou radost, že jsme pokročili v jednáních se Stranou zelených a že brzy podepíšeme společné memorandum. Prostor na kandidátce dáme také nezávislým osobnostem města Olomouce,“ dodala Andrea Hanáčková.

ProOlomouc opět s Pejpkem

Na kandidátkách pro komunální volby v krajském městě pracují i další strany a hnutí. Výsledek primárek zná hnutí ProOlomouc, které neskrývá, že má po minulém druhém místě ambici v podzimním klání zvítězit.

„Už před čtyřmi lety si voliči řekli drtivou většinou o hlubokou změnu olomoucké politiky, avšak tehdejší vítěz jejich jasný vzkaz nevyslyšel. Nyní je po více než čtvrt století neuspokojivé správy radnice nejvyšší čas na opravdovou změnu. Olomouc nesmí být nejzadluženějším městem s korodující a opotřebovanou infrastrukturou, ale fungující, příjemná a bezpečná metropole Moravy,“ uvedl kandidát na primátora Tomáš Pejpek.

Memorandum o předvolební koalici v Olomouci podepsali lídři ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Jedničkou na chystané společné kandidátce SPOLU bude nynější náměstkyně primátora Markéta Záleská z ODS, druhý je Štěpán Kellner (KDU-ČSL) a třetí Dominika Kovaříková (TOP 09).

Primátor opět ve hře o primátora

Lídrem hnutí ANO je současný primátor Miroslav Žbánek.

Piráti vyslali do boje o křeslo primátora vysokoškolského pedagoga a krajského předsedu Viktora Ticháka, který je olomouckým zastupitelem.

Kandidátku hnutí spOLečně povede nynější náměstek primátora Otakar Štěpán Bačák.

KSČM nasadila na první místo kandidátky Liběnu Večeřovou.

V Olomouci vládne od roku 2018 koalice vítězného hnutí ANO s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOlečně. V opozici je hnutí ProOlomouc, Piráti a Starostové, SPD/SPOZ, ČSSD a KSČM.