"V kontrolovaných okrscích v Olomouci a nejbližším okolí jsem zazanamenali volební účast okolo 40 procent," informovala po jedné hodině odpoledne Marie Mazánková z krajského úřadu.

"Například ve volebních místnostech na Terrerově náměstí byla mezi 40 a 50 procenty, v Lošově pak odvolila také necelá polovina registrovaných voličů," uvedla Mazánková.

Poměrně vysokou volební účast mezi 30 a 40 procenty hlásily po poledni kontroly krajského úřadu také ze Šumperska.

V Olomouci, na základní škole v Akasmitově ulici u tržnice v sobotu do jedenácti hodin odvolilo necelých třicet procent lidí.

"Ze zhruba sedmi set voličů zatím přišlo dvě stě dvacet," informovala v sobotu o půl jedenácté dopoledne předsedkyně volební komise Miluše Vrbová.

Obdobnou volební účast mají ve volebních místnostech v sobotu dopoledne i na ZŠ Komenium v ulici 8. května .

"Z devítí set lidí jich už odvolilo asi tři sta," uvedla před jedenáctou hodinou zapisovatelka jedné z komisí Marie Trubáková.

Ve vedlejší volební místnosti na stejné škole mají ale seznam voličů podstatně delší. Většina z něj jsou totiž lidé bez "vlastního" trvalého bydliště, často i úplně bez domova.

"Máme v evidenci okolo dvou tisíc voličů, z nich má ale zhruba patnáct set hlášený trvalý pobyt na adrese radnice," vysvětlil předseda komise Václav Škobrtal. "Ale i ti k nám již přišli volit," dodal.

První den voleb dala v Olomouci hlas svým zástupcům v krajském "parlamentu" zhruba čtvrtina voličů. Výplývá to z informací, které byly k dispozici v pátek po desáté hodině v noci, kdy se volební místnosti uzavřely.

"Na olomouckých sídlištích byla účast zhruba 30 procent, v centru města okolo 23 procent. V malých obcích v okolí Olomouce je to slabší, tam zatím máme hlášenu účast mezi 10 a- 12 procenty," informovala Marie Mazánková z krajského úřadu.

"Ve volební místnosti přímo na krajském úřadě odvolilo první den dvacet procent voličů," doplnila Mazánková.

Podrobnější údaje o volební účasti v Olomouci a v celém kraji by měly být k dispozici kolem poledne.

První hodiny: zájem voličů byl někde velký

Hned v prvních hodinách voleb hlásily některé volební komise poměrně velký zájem o hlasování do krajského zastupitelstva.

„Lidí chodí docela dost, účast je zatím zhruba dvacet procent. Během voleb by k této komisi mělo přijít 1367 lidí,“ uvedla v pátek před šestou odpoledne Zdeňka Gajdošová, zapisovatelka jedné z volebních komisí na olomouckém Tererově náměstí, kde je otevřeno rovnou šest volebních místností.

„Přišly jsme k volbám, protože to je naše výsostné právo konečně se projevit jako občané. Jinak těch možností moc nemáme. Doufám, že můj hlas něco změní,“ uvedla Anna Fekiačiová, která přišla volit do základní školy společně se svou dvaadvacetiletou dcerou Magdou.

Slušnou účast hlásí rovněž například z Hněvotína.

„Jsou zhruba dvě hodiny po zahájení voleb a zatím přišlo okolo 150 lidí. Zdá se mi, že účast je velká. Lidé se ale teď vrací z práce, večer už to bude slabší,“ uvedla kolem čtvrté hodiny Iveta Vyroubalová, zapisovatelka volební komise v Hněvotíně na Olomoucku.

Celkem tady mělo volit krajské zastupitele i svého zástupce do senátu 1094 lidí. „Příchozí si většinou berou oboje lístky, výjimečně někdo volí jen do kraje,“ pokračovala.

S prozatimní odpolední účastí byli spokojeni například i v Nedvězí. Tady by se voleb mělo zúčastnit tři sta padesát lidí a během prvních hodin jich přišlo na čtyři desítky.

V pátek mohou voliči vhazovat hlasovací lístky do volebních uren až do dvaadvacáté hodiny, v sobotu pak od osmi ráno do čtrnácti hodin odpoledne.

„Na poslední chvíli večer chodí pejskaři nebo ti, kterým v televizi skončil oblíbený seriál nebo film. V sobotu pak zase okolo desáté hodiny si lidé jdou nakoupit a spojí to s volbami,“ dodala Gajdošová.

Konečné výsledky by měly být známy v sobotu kolem osmé večer.

Více: Volby rozhodnou o vedení kraje i senátorovi

Vše o VOLBÁCH v Olomouckém kraji

Jiří Mareček, Petra Pášová