Vědci pracující na tomto zamrzlém kontinentu zaznamenali neobvykle ohnivou oblohu. Jedinečný jev ihned ohlásili novozélandskému Národnímu institutu pro vodu a atmosféru (NIWA). Podobná podívaná se totiž naskytla již v uplynulém měsíci na Novém Zélandu a v Austrálii.

Vědci to přičítají prudkému nárůstu aerosolů, které byly vyvrženy do stratosféry po lednové erupci sopky Hunga Tonga.

„Obvykle je uprostřed zimy na Antarktidě téměř nepřetržitá tma, s výjimkou mírného takzvaného námořního soumraku kolem poledne, což znamená, že za dobrých podmínek je obzor slabě viditelný,“ vysvětlil vědecký technik ze Scottovy antarktické základny Stuart Shaw. „Letos se nám ale naskytla podívaná, která přiměla většinu zaměstnanců stanice popadnout bundy a vyběhnout ven s fotoaparáty, aby se podívali na ty nádherné barvy,“ dodal pro The Guardian muž, který sám několik úžasných snímků zachytil na fotoaparát.

Erupce podmořského vulkánu nedaleko souostroví Tonga v Tichomoří.
Vědci přišli s novými detaily o erupci sopky Tonga. Jejich zjištění jsou děsivá

Zároveň Shaw ubezpečil, že barvy nejsou nijak počítačově upravené. „Jsou v podstatě takové, jaké jsme je viděli. Je to neuvěřitelné,“ sdělil vědec.

Aerosoly ve stratosféře vydrží měsíce

„Údaje ze satelitního laserového radaru ukazují, že ve stratosféře nad Antarktidou je velké množství aerosolů, které tam před erupcí nebyly,“ uvedla pro britský list prognostička novozélandského Národního institutu pro vodu a atmosféru Nava Fedaeffová. „Stratosférické aerosoly mohou kroužit nad zeměkoulí ještě několik měsíců po sopečné erupci, rozptylovat a ohýbat světlo, když slunce klesá nebo stoupá pod obzor, a vytvářet tak na obloze záři s odstíny růžové, modré, nachové a fialové,“ popsala.

Celé jezero Taupo představuje na Novém Zélandu jediný sopečný kráter. Tento kráter je ale obří a aktivní. A co by se stalo, kdyby se probudil, je lépe si nepředstavovat
Nová hrozba: Podzemní supervulkán na Novém Zélandu duní tak, až se hýbe země

Barva a intenzita sopečných soumraků podle vědkyně závisí na množství mlhy a oblačnosti na cestě světla do stratosféry.

„Přestože je Antarktida od Tongy vzdálená zhruba sedm tisíc kilometrů, tak sdílíme stejnou oblohu,“ uvedl v prohlášení hlavní vědecký poradce společnosti Antarctica New Zealand Jordy Hendrikx.  „Velká část vědeckých poznatků má za cíl porozumět této dynamice v atmosféře, oceánech a ekosystémech a pomoci lépe pochopit propojení mezi Antarktidou, Novým Zélandem a celým světem,“ vysvětlil.

Erupce sopky u souostroví Tonga za záběrech z vesmíru:

Zdroj: Youtube