„Moje práce je o tajemstvích přírody, mikroskopii, embryologii a vztahumezi člověkem a zvířetem.,“ říká Jan. Nově se prezentuje snímkem s názvem Planktonium.

„Je to krátký film o tajném vesmíru živého mikroskopického planktonu. Bloudí pod povrchem všech vod kolem nás a je životně důležitý pro veškerou existenci na Zemi. Podařilo se odhalit krásu a jemné struktury nepatrných organismů do těch nejjemnějších detailů,“ píše se v anotaci k filmu, který je dostupný i na ZDE.

Autor snímku: David Oldenhof; Tasmánie
OBRAZEM: Z nejlepších záběrů polární záře se tají dech

„Když jsem objevil plankton, stal jsem se na něm závislým. Pokaždé, když jdu ven se svou planktonovou sítí, jsem zvědavý, co najdu, a vždy jsem ohromen svými nálezy. Každé moře, příkop a jezero má svůj vlastní biotop,“ sdělil Jan.

Důležitá role planktonu

A jen pro připomenutí z učiva přírodopisu na základních školách - fytoplankton (malé buňky podobné rostlinám) produkují polovinu veškerého kyslíku na Zemi fotosyntézou, stejně jako rostliny a stromy na souši. Zooplankton pak tvoří základ potravního řetězce vodního života. Plankton také hraje důležitou roli v globálním uhlíkovém cyklu. Nicméně ohrožuje ho změna klimatu, globální oteplování a okyselování oceánů.