více >>

Den malých archeologů

Akce již skončila

Den plný aktivit pro rodiče s dětmi – stanoviště pro děti a bohatý doprovodný program.

Stanoviště pro malé archeology
10.00–17.00, nízkoenergetický dům a okolí
Aktivity inspirované prací archeologů a jejich nálezy. Zkoušení tkaní na pravěkém stavu a mnoho dalších aktivit. Poslední vstup na stanoviště v 16.30.

Doprovodný program
Během dne poprvé vyzkoušíme šachtovou pec na výrobu železa. Přijďte nám pomoci v průběhu dne připravovat dřevěné uhlí a drtit praženou železnou rudu, kterou budeme vkládat do šachtové pece. Kousek vedle v bronzařské výhni vyrobí archeolog Filip Šrámek dva bronzové odlitky stejnou cestou jako před 4000 lety. Použijeme k tomu hliněné pece, které vyrobili účastníci workshopů letos v květnu a červnu.

10.30–15.30, učebna v nízkoenergetickém domu
Dílna výroby pravěké keramiky. Přijďte si vyrobit jednoduchou keramiku, jaku lidé vyráběli v pravěku. Své výrobky si můžete odnést, ale také je u nás můžete zanechat vysoušet. Pokud je u nás necháte zveme vás na akci Uspávání hory (13.10), kdy budeme keramiku vypalovat v pravěké hliněné peci a pokud se podaří budete si ji moci odnést hotovou.

11.30, u hliněných pecí:
První bronzový odlitek
13.00, sál v nízkoenergetickém domu:
Beseda o pravěkém tkaní s ukázkou vertikálního stavu.
14.00, u hliněných pecí:
Druhý bronzový odlitek
15.30 (příp až 16.00), u hliněných pecí:
Vybírání železa – Pokud s námi vydržíte do konce, budete moci sledovat jak kovář Jaroslav Němec otevírá pec, vybírá železný výtavek a hrubě ho opracovává. V případě špatného počasí se neuskuteční.

Vstupné:

Vstup zdarma díky podpoře projektu Živá archeologie Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí Ministra životního prostředí.

22. 9.  (10:00–17:00)
Dům přírody Litovelského Pomoraví, Skrbeňská 669,…
SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ