OLOMOUCKO

České korunovační klenoty
KDY: do 28. března
KDE: na webu Vlastivědného muzea v Olomouci
ZA KOLIK: zdarma

Ještě jste neměli čas si prohlédnout české korunovační klenoty? Příležitost stále je. Podívejte se na web olomouckého muzea a oči vám budou přecházet. Výstava láká na mistrovské repliky českých korunovačních klenotů z dílny Jiřího Urbana, které jsou k vidění v kompletně celé sestavě. Součástí jsou i repliky původního gotického královského jablka a žezla, které jsou uloženy ve Vídni a zároveň i replika Svatováclavského (korunovačního) meče.

Historické drama Žaluji!
KDY: pátek 8. ledna od 20.30
KDE: web kina Metropol
ZA KOLIK: 100 korun

Naplánujte si na páteční večer on-line kino. Stačí navštívit webové stránky olomouckého kina Metropol, koupit lístek a pohodlně se usadit. Na programu je historické drama Žaluji!, které získalo ve Francii tři ceny César (včetně toho za nejlepší režii) a také Velkou cenu poroty (Stříbrný lev) na festivalu v Benátkách 2019. 

A co vás čeká? Pátého ledna 1895 byl Alfred Dreyfus, nadějný mladý důstojník židovského původu, degradován za špionáž pro Německo a odsouzen k doživotnímu vězení na Ďáblově ostrově. Jedním ze svědků Dreyfusova veřejného lynčování je také Goerges Picquart pověřený vypátráním špeha. Když ale zjistí, že němci stále informace dostávají, je zatažen do mocenských machinací. Polanského snímek ukazuje, že je možné uchopit historii tak, aby promlouvala i k dalším generacím.

Film Romana Polanského Žaluji!Zdroj: Pilot Film

Na vyhlídku po naučné stezce
KDE: Šternberk

Vypravte se do Šternberka na vyhlídku Zelená budka, kterou tu nechal postavit už v roce 1913 kníže Johann II. z Liechtensteina. Podle něj byla známá také jako Lichtensteinská vyhlídka. Kdo se chce při procházce dozvědět něco nového, může se k Zelené budce vydat po naučné stezce Prabába, na jejíž trasu o délce 4,5 kilometru se vešlo 9 zastavení.

PROSTĚJOVSKO

Dejte si KINO on-line z pohodlí vašeho domova
1) PROXIMA | Moje kino LIVE
KDY: čtvrtek 7. ledna od 20.30
KDE: on-line, web kina Metro 70
ZA KOLIK: 100 korun

V prvním lednovém týdnu zpomalte a vychutnejte si ve čtvrtečním večeru strhující drama o vesmírné misi Proxima, ve kterém herecky exceluje Eva Green v roli astronautky Sarah. Francouzko-německý snímek je dokonalou sondou do aktuálního tématu, se kterým se potýká mnoho dnešních rodičů, a sice, hledání rovnováhy mezi vysněnou pracovní kariérou a rodičovskou láskou.

Proxima. Jeden z filmů přehlídky TADY VARYZdroj: archiv kina Metro 70

2) V SÍTI (15+) | Moje kino LIVE
KDY: sobota 9. ledna od 20.30
KDE: on-line, web kina Metro 70
ZA KOLIK: 100 korun

Znepokojivé téma v neméně znepokojivé době. Dokument Víta Klusáka a Barbory Chalupové se zabývá křehkostí virtuálního prostředí a reflektuje zneužívání dětí na internetu. Ve snímku sledujeme 3 herečky hrající dvanáctileté dívky, 3 pokojíčky, 10 dní a téměř 2500 sexuálních predátorů číhajících na síti. Dokumentární film vypráví strhující drama těchto tří hrdinek alias „dvanáctiletých dívek“ od castingu až po osobní schůzky, kde se s predátory setkávají tváří v tvář pod dohledem ochranky a šesti skrytých kamer.

Dokument V sítiZdroj: Archiv

3) HITLER versus PICASSO | Moje kino LIVE
KDY: neděle 10. ledna od 20.30
KDE: on-line, web kina Metro 70
ZA KOLIK: 100 korun

Velikáni malířského plátna – Chagall, Monet, Picasso, Matisse či Kokoschka, které nacisté ve své době veřejně označili za „neschopné šarlatány“ a jejichž díla zakázali. Co však stálo za nacistickou obsesí výtvarným uměním a jaké poklady skrývaly tajné sbírky Hitlera a Göringa? A co se našlo teprve před pár lety za zdmi mnichovského bytu Cornelia Gurlitta, syna vůdcova sběratele? Unikátním dokumentem vás bude provázet oscarový herec Toni Servillo.

Film Hitler versus PicassoZdroj: promo filmu z webu kina Metro 70

JAK FUNGUJE Moje kino LIVE?
Jelikož jsou kinosály stále veřejnosti uzavřeny, kina promítají filmy on-line. Stačí si tak na webu prostějovského kina Metro 70 vybrat z programu daný film a koupit si na něj vstupenku on-line přes web. Zde také můžete své milované kino podpořit v této nelehké době i vyšší částkou než základní.

Stačí rozkliknout položku nahoře -„uplatnit slevu“. Zde můžete vybírat ze tří dalších variant: Koukám a podporuji (150 korun); Jsem srdcař (200 korun) a Jsem kinofil (500 korun). Prodej lístků končí vždy půl hodiny před začátkem představení, kdy vám také na e-mail z kina zašlou odkaz na stream, pomocí něhož si pak svůj vybraný film spustíte.

Záznam Velké konjunkce planet on-line
KDY: kdykoliv
KDE: on-line, dostupné zde
ZA KOLIK: zdarma

Pokud vám před Vánoci tato unikátní podívaná konjukce planet Jupiteru a Saturnu vlivem špatného počasí unikla, máte možnost si ji pustit ze záznamu, který pořídilo a také 21. prosince vysílalo živě Planetárium Praha. Přiblížení obou planet k sobě bylo nejtěsnější od roku 1623. "Pouhým okem bude úkaz nepřehlédnutelný. Obě velmi jasné planety se sblíží natolik, že se budou jevit skoro jako jeden objekt, jehož jasnosti už bude konkurovat jen Měsíc. I díky tomu je jedním z vysvětlení bájné Betlémské hvězdy právě velká konjunkce Jupiteru a Saturnu," uvedli na svém webu astronomové z prostějovské hvězdárny. 

PŘEROVSKO A HRANICKO

Tvoříme ptáčky z papíru  
KDY: kdykoliv
KDE: online
ZA KOLIK: zdarma

Vánoční prázdniny mají děti za sebou, a protože škola jim opět zůstane uzavřená, je třeba je něčím zabavit i potěšit po on-line výuce. Milovníci tvoření mohou vyzkoušet třeba papírové ptáčky. Šablonu i s podrobným návodem najdete ZDE. Větší děti třeba překvapí i netradičním výtvorem podle vlastní fantazie.

Tvoříme ptáčky z papíru!Zdroj: volnycasdeti.cz

Zajímavosti Středolesí  
KDE: Středolesí na Hranicku

V obci Středolesí v Oderských vrších končí silnice a nabízí nepřeberně krásných procházek přírodou. Sice chybí výrazný kopec, ale z toho, který se nazývá Chladný chlum, je daleký rozhled po okolí a vidět jsou i Beskydy. Směrem na západ zaujme vojenský újezd Libavá se svými zalesněnými roklemi či údolí Peklo s Čertovými kazatelnami.

Na Noříčí horu
KDE: Trojanovice

Noříčí hora se nachází asi 1,5 kilometru severně od vrcholu Tanečnice na severní rozsoše Radhošťského hřbetu. K vrcholu se dostaneme pouze neznačenou hřebenovou cestou z Tanečnice přes Zmrzlý vrch. Po Zmrzlý vrch a okolo přírodní rezervace Noříčí vede také běžkařská Beskydská magistrála.

ŠUMPERSKO A JESENICKO

Za vodními mlýnky pod Bělákem
KDE: Česká Ves

Na malý umělý náhon s několika vodními mlýnky na potoce narazíme asi půl kilometru pod skálou Bělákem a asi 900 metrů od rozcestí U kamene, kde trasu naučné stezky kříží modrá značka stoupající k Čertovým kamenům od České Vsi. Byl zbudován jako názorná ukázka síly vody, která byla v minulosti využívána jako pohon k různým mlýnům a hamrům. Vypravte se na bezva výlet a užijte si volný den v přírodě.

K Mločímu prameni
KDE: Jeseník

Jeseník si díky vodnímu doktoru Vincenzi Priessnitzovi a léčivým pramenům získal věhlasu minimálně evropského. Jedním z těchto pramenů je Mločí pramen pod Křížovým vrchem. Pramen je dobře dostupný díky obnovené křížové cestě k poutnímu kostelíku a i díky momentální kůrovcové kalamitě je i do pramene malý výhled na město Jeseník.

Mločí pramen v Jeseníku.Zdroj: Archiv Města Jeseník

Historické okénko šumperského muzea
KDE: facebook Vlastivědného muzea Šumperk

Podívejte se na facebooku muzea na zajímavé fotky funkčních plastik Jiřího Kašťáka na zahradě jeslí v Erbenově ulici. Na rovinatém školním pozemku sousedícím s ulicí Fibichovou tehdy bylo podle Kašťákova návrhu osazeno šest originálně výtvarně řešených herních prvků ze dřeva: Xylofon, dvojice Koní, Rachotílek, Drak a Pevnost. Nechyběly ani paravány ze dřevěných kulatin, umělý kopec, pískoviště či chodníky, na kterých si děti mohly procvičovat dopravní výchovu či malovat křídami.

TIPY NA DALŠÍ ZAJÍMAVÉ AKCE

Tip na knihu: Syn celerového krále
Klasik české literatury Ota Pavel všem vášnivým čtenářům nevšedním způsobem povypráví příběhy ze sportovního světa. Hrdiny jeho šestnácti reportážních povídek jsou bývalí i dnešní mistři. Autor přibližuje jejich lidské osudy tím, že je ukazuje nejen v zákulisí velkých zápasů s celou problematikou tvrdého života sportovce, ale i v soukromí.

Virtuální výstavy Muzea regionu Valašsko
KDE: on-line, web Muzea regionu Valašsko
ZA KOLIK: zdarma

Lednové pošmourné počasí vás neláká k procházkách v přírodě? Nevadí. Pohodlně se usaďte a projděte si virtuální výstavy Muzea regionu Valašsko. Každý si zde najde to své. Malé i velké ornitology jistě potěší pestrá přehlídka ptáků i jejich zpěvů v rámci výstavy Život ve stromových dutinách (najdete zde). 

Milovníkům historie se rozbuší srdce po zhlédnutí virtuální výstavy Zaniklé továrny, bezejmenní pracovníci, slovutní podnikatelé. Ta nabízí vhled do nového průmyslového odvětví, které se na Valašsku rozvíjelo od poloviny 19. století. Ano, jednalo se o výrobu nábytku z ohýbaného dřeva. Dozvíte se například, kde a jak dlouho se nábytek z ohýbaného dřeva vyráběl ve Vsetíně, a kdo v továrnách na nábytek z ohýbaného dřeva pracoval. Více najdete zde.

Děti si přijdou na své při zkoumání funkcí dalekohledu a jeho vývoje (zde). "Zvětšovací skla a čočky pro snadnější čtení lidé znali již ve 13. století, dalekohled byl ale vynalezen až mnohem později, na začátku 17. století. Definice říká, že se jedná o optický přístroj zvětšující zorný úhel, pod kterým lidské oči pozorují vzdálené předměty," zve na virtuální výstavu Příběh dalekohledu Muzeum regionu Valašsko.  

Dalekohledy Galilea GalileihoZdroj: z webu Muzea regionu Valašsko

Odstartujte výšlapy na 32 vrcholů Beskyd
KDY: kdykoliv
KDE: Beskydy

Zdolejte 32 vrcholů Beskyd! Máte rádi výzvy a chcete pokořit pohoří Beskyd? Zdolejte 32 vrcholů v 1000 metrech nad mořem. Stačí vyjít na kopec, vyfotit se, zapsat si datum a čas do účastnické listiny a hurá na další kopec. Změnou v letošním ročníku je vynechání Lysé hory, která bývá celoročně přelidněná a pořadatelé jí chtějí nechat v letošním roce odpočinout.

Na památku zdolání vrcholů si lze objednat nákrčníky s logem výzvy a podpořit tak maminku statečného Štěpánka, který se potýká s celoživotním porušením periferních nervů v oblasti míchy. Během roku se uskuteční prodej limitované kolekce triček a dalších produktů 32 vrcholů, kdy výtěžek poputuje někomu, kdo to opravdu potřebuje.

V minulých ročnících byl podpořen částkou 140 tisíc korun Mobilní hospic Ondrášek, v roce 2018 Soukromá ZŠ pro děti s vadami Ostrava částkou 70 tisíc korun. Každý rok je vybrána organizace nebo přímo konkrétní osoba, které se ziskem z prodeje finančně pomáhá. Zdolání 32 vrcholů Beskyd je ideálním novoročním předsevzetím a turisté na splnění výzvy mají celý rok od ledna do prosince 2021.

Beskydy. Ilustrační fotoZdroj: Deník / Gabriela Stašová

Kocourek Modroočko v podání Divadla loutek
KDY: neděle 10. ledna 2021 od 17 hodin
KDE: on-line na webu Divadla loutek
ZA KOLIK: 88 korun

I v průběhu ledna přináší Divadlo loutek Ostrava pravidelné nedělní online pohádky. Pro nejmenší diváky chystá například pohádky Kocourek Modroočko nebo Jak šlo vejce na vandr. Ostravští loutkáři se rozhodli nečekat na otevření divadel a již v průběhu prosince vysílali své pohádky online prostřednictvím živého streamu na jejich YouTube kanále. Online formou proběhla také premiéra nové pohádky Utíkej, myško, utíkej!, kterou divadlo muselo kvůli platným opatřením třikrát odložit. Odkazy ke sledování budou zveřejněny vždy pár dní před přenosem a každý je najde v sekci Novinky na webu Divadla loutek.