OLOMOUCKO

Barvám neutečeš
KDY: sobota 14. května. Program od 9 do 15:30, start běhu ve 13h
KDE: Smetanovy sady, Olomouc
ZA KOLIK: startovné na místě od 200 do 750 Kč (dle věku)

Další ročník populárního běhu olomouckým parkem se spoustou barev kolem trati i na samotných běžcích. On-line registrace jsou již uzavřeny, startovné lze zakoupit na místě v pátek 13.5. od 12 do 18 h a v sobotu 14.5. od 9 do 12 h. Centrum, zázemí a start běhu je u pavilonu H ve Smetanových sadech. Doprovodný program začíná už dopoledne, zástup běžců se na trať vydá ve 13 hodin. 

Barvám neutečeš v Olomouci, 4. 5. 2019Barvám neutečeš v Olomouci, 4. 5. 2019Zdroj: Deník / František Berger

Cítím Olomouc tour Tomáše Kluse
KDY: pátek 13. května v 19.30
KDE: Výstaviště Flora, Olomouc
ZA KOLIK: 555 korun

Tomáš Klus připravil pro své fanoušky jarní turné, na kterém představí nové album. Přijďte po delší pauze, kdy se nemohlo koncertovat, na koncert tohoto hudebníka, který to od 19.30 rozjede na Výstavišti Flora!

Koncert Tomáše Kluse s kapelou Cílová skupina na Štěrbově vile na Přehradě Les Království.Tomáš Klus.Zdroj: Miloš Šálek

Gustavova Lužice
KDY: sobota 14. května ods 13 hodin
KDE: Obec Lužice u Šternberka
ZA KOLIK: 50 korun, děti do 6 let zdarma

Obec Lužice vás zve na IV. ročník Gustavova Lužice. Přijďte se podívat na siláka Frantu. Bohaté občerstvení je  zajištěno a připraven je také bohatý doprovodný program - malování na obličej, tetování pro děti, silácká soutěž pro děti skákací hrad a skluzavka, fotokoutek, lahodná káva.
Program:
13.00 Slavnostní odhalení nové pamětní desky Gustava a Františka Frištenských před místním statkem za účasti rodiny Frištenských
14.00 Zahájení sportovního odpoledne na místním fotbalovém hřišti
14.10 Vystoupení gymnastika TJ Sokol Šternberk
14.20 Sportovní klání dětí z mateřských škol15:00 TruePower Workout (workshop)
16.00 Silácký trojboj pro muže a ženy – registrace od 15:00
18.00 Vystoupení Siláka Franty
19.00 Hudební skupina Fantajm (poprock z úrodné Hané)
22.00 Hudební skupina P.O.Z. (Lužice)

Dechovka v údolí
KDY: neděle 15. května od 13.30
KDE: Kulturní dům Na Letním v Hlubočkách – Mariánském Údolí
ZA KOLIK: 190 korun

Už tuto neděli 15. května se můžeme těšit na 8. ročník festivalu Dechovka v údolí. K tanci a poslechu zahrají kapely Bludověnka a Vlčnovjanka. A pokud během festivalu dostanete na něco chuť, občerstvení je od pořadatelů zajištěné!

Koncerty pod širým nebem těší i letošní léto obyvatele Vyškova. Ve čtvrtek 29. července zazpívala Vlčnovjanka.Vlčnovjanka.Zdroj: Jiří Doupovec

Závod odrážedel, koloběžek a kol
KDY: neděle 15. května od 14.30 do 15 hodin registrace a od 15 do 18 hodin samotné závody
KDE: Zámecký park, Velká Bystřice
ZA KOLIK: startovné 50 korun

Závodníci na značky, připravit, pozor, teď! Závod odrážedel v Zámeckém parku ve Velké Bystřici je za rohem! Připravené jsou kategorie jak plastových motorek, odrážedel, ale i kol, koloběžek, a dokonce i štafeta na koloběžkách dětí s dospělým. Kategorie kol je omezena věkem do 7 let a každý závodník musí mít přilbu. Občerstvení pivo, limo a párek v rohlíku.

Mánesova stezka
KDY: sobota 14. května
KDE: stadion, Lutín

Protáhnout si tělo na čerstvém vzduchu může v sobotu 14. května každý, kdo se zapojí do již 47. ročníku akce Mánesovou stezkou. Turisté si mohou vybrat patnáct nebo pětadvacet kilometrů dlouhý úsek. „Trasa pro běžce má dvacet kilometrů, pro cyklisty padesát kilometrů. Prezentace účastníků je na stadionu v Lutíně v době od 7 do 8.30 hodin,“ upřesnil starosta obce Jakub Chrást. Tradiční akci pořádá turistický oddíl TJ Lutín.

PROSTĚJOVSKO

Vycházka za ptáky hnízdícími v budkách na Velkém Kosíři
KDY: sobota 14. května od 9.25 hodin
KDE: sraz u sokolovny v Čechách po Kosířem
ZA KOLIK: zdarma

Už jste ve vašem okolí viděli nějaké ptáky a nevěděli jste, co jsou zač? Tuto sobotu 14. května máme jedinečnou příležitst tyto ptáky lépe poznat. Společně se vydáme na procházku k Velkému Kosíři, kde budeme po cestě pozorovat ptáky, hnízdící v budkách. Provázet bude Miloš Krist z katedry zoologie z Univerzity Palackého.

Sportovní odpoledne pro rodiče s dětmi
KDY: sobota 14. května od 15 hodin
KDE: Sportovní areál, Kostelec na Hané

Ve Sportovním areálu v Kostelci na Hané vypukne v sobotu 14. května sportovní den! Těšit se můžeme na plnění úkolů na stanovištích, nafukovací atrakce, malování na obličej a chybět nebude ani občerstvení, pivo, limo a grilované makrely.

Férová snídaně
KDY: sobota 14. května od 10 do 12 hodin
KDE: park u Městské knihovny, Prostějov
ZA KOLIK: zdarma

I letos si můžeme užít společnou snídani v parčíku u Městské knihovny v Prostějově na podporu fair trade. S sebou si nezapomeňte piknikovou deku, hromadu dobrot a třeba i nějakou fair trade pochutinu. Férový čaj, kávu nebo kakao i čtivo dodají samotní pořadatelé akce. Za nepříznivého počasí se půjdeme schovat do knihovny.

Blanenští férově posnídali. V zámeckém parku.Ilustrační foto.Zdroj: Stanislav Komínek

Setkání veteránů
KDY: neděle 15. května od 8 hodin
KDE: náměstí T. G. Masaryka, Prostějov

Již 24. setkání veteránistů s historickými vozidly láká v neděli na náměstí. Na programu je přejímka historických vozidel a motocyklů, soutěž elegance a chybět nebude ani jízda Prostějovem.

Historické motorky a auta projížděly Prostějovem. 12.5. 2019Historické motorky a auta projížděly Prostějovem. 12.5. 2019Zdroj: Deník / Zdeněk Vysloužil

HRANICKO A PŘEROVSKO

Zahájení sezony na Cyklostezce Bečva
KDY: sobota 14. května 
KDE: Přerov, Tovačov, Lipník nad Bečvou, Hranice - Pohostinství Na Střelnici

V sobotu 14. květnase uskuteční zahájení nové sezóny na Cyklostezce Bečva v Hranicích na Pohostinství Na Střelnici. Doprovodný program bude probíhat od 10 do 17 hodin. Šlápněte do pedálů a přijeďte se podívat na jedinečnou Hopsací show. Hračky v ní použité (klokaní boty, minikolo, pogo tyč nebo circusbike)si budete moci vyzkoušet v rámci workshopů, které budou probíhat po celý den. Aktivity pro děti a dospělé nabídnou i DDM Hranice, Městská policie a BESIP. Posilnit se budete moci výborným občerstvením a atmosféru dotvoří skvělá hudba oblíbené kapely Olomoucký Dixieland Jazz Band. Do Hranic zamíří cyklisté z Tovačova, Rožnova pod Radhoštěm, Přerova a dalších měst. Za jízdu do Hranic dostanou ve svých městech lístek do tomboly a poukázku na občerstvení v Pohostinství Na Střelnici. Aby nepřišli Hraničané zkrátka, pořadatelé pro ně připravili jízdu na Rybáře, kde ve Stodole u Bečvy také získají lístek do tomboly i poukázku na jídlo v Pohostinství Na Střelnici. A tombola opravdu stojí za to. Hlavní cenou je poukaz v hodnotě 3000 korun na nákup v Potravinách CBA. Vyhrát ale můžete permanentky na hranickou Plovárnu, potravinové balíčky, hodiny, skládací deštník, pláštěnku, lékárničky, čelovky, funkční trička a další ceny. Je jich spousta, tak určitě přijďte.
Podrobný program:
10.00 Registrace účastníků (pro Hraničáky na Rybářích ve Stodole u Bečvy)
11.00 Zahájení workshopů s agenturou Hopsej
11.30 Hopsavá show
12.00 Koncert kapely Olomoucký Dixieland Jazz Band
13.00 Vyhlášení tomboly
17.00 Odjezd do svých domovů

Hromadnou cyklovyjížďkou zahájili v sobotu 28. dubna cyklisté z Hranic, Lipníku nad Bečvou, Přerova a Tovačova letošní sezonu na Cyklostezce Bečva. V cíli, na oseckém Jadranu, čekal všechny zábavný programCyklisté z Hranic, Lipníku nad Bečvou, Přerova a Tovačova zahájili sezonu na Cyklostezce Bečva. Ilustrační foto.Zdroj: DENÍK/Liba Mátlová

Feel good party
KDY: sobota 14. května od 18 hodin
KDE: Karnola, Hranice
ZA KOLIK: 100 korun

Feel good party – dance party na vás čeká už tuto sobotu v Hranicích. Originální DJs Kuba a Kuba stojí mimo jiné za úspěšnou sérií Sun in my Eyes a poprvé se představí i v Karnole. Akce pro všechny, kteří milují život, house, funky, disco, 80s i 90s hits. Vstupné je 100 Kč.

Za přerovským zubrem a Na kole Přerovskem
KDY: sobota 14. května od 7 hodin
KDE: sraz Sokolovna, Přerov

Turistický pochod (34. ročník) a cykloturistická projížďka (42. ročník) Přerovskem. Pěší trasy: 36, 26, 12, 6 km Cyklotrasy: 70, 50, 30, 5 km.

Paranormal Cirkus
KDY: od čtvrtku 12. do neděle 15. května od 19 hodin
KDE: Městský park Michalov, Přerov
ZA KOLIK: od 199 korun

Na hororové představení Panoramal cirkus v podání Cirkus Francesco Jung se mohou těšit malí a velcí návštěvníci, kteří zavítají od čtvrtku 12. do neděle 15. května na cirkusovou loučku u přerovského parku Michalov. Paranormal Cirkus ve velkém hororovém stanu předvede dechberoucí výpravnou show plnou adrenalinu a zábavy. Cirkus, který ve své show vynechal zvířata, předvede dvě hodiny trvající hororovou zábavu, mrazivé akrobatické kousky a výstupy strašidelných klaunů. V programu nebudou chybět šikovné akrobatky na závěsných lanech, předvádějící mrazivé akrobatické kousky v pořádné výšce. Z mrazivých pocitů vás však rychle přenesou do tepla pomocí šokující ohnivé show, no a při vrhání nožů a seker budete opravdu rádi, že sedíte v hledišti.

Představení v Paranormal cirkusu na Dubině. 1. května 2022 v Ostravě.Představení v Paranormal cirkusu na Dubině. 1. května 2022 v Ostravě.Zdroj: Deník/Lukáš Ston

ŠUMPERSKO A JESENICKO

Tři sestry
KDY: pátek 13. května od 20 hodin
KDE: Kulturní dům Zábřeh
ZA KOLIK: vstupné v předprodeji 550 korun, v den akce 600 korun

Syrová atmosféra zašlých hospodských časů zavane v zábřežském kulturáku v pátek 13. května. Do Zábřeha se přiřítí legendární skupina Tři sestry a přiveze sem dvouhodinovou hudební nálož. Dveře, bary i sál kulturního domu se otevřou v sedm večer. „Tradiční letní tour hrajeme na místech, kde to máme rádi. Taky v Zábřehu uslyšíte poctivou porci živé hudby a budete oslněni žhavou show minimálně středoevropského formátu!" láká na koncert frontman kapely Lou Fanánek Hagen.

Jednou ze zastávek kapely Tři sestry byly v pátek 1. dubna Křesetice.Kapela Tři sestry.Zdroj: Deník/Richard Karban

Zahájení lázeňské sezony
KDY: od čtvrtku 12. do neděle 15. května
KDE: Priessnitzovy léčebné lázně, Jeseník

Tradiční zahájení lázeňské sezony v rámci oslav 200. výročí od založení lázní Vincenzem Priessnitzem láká na bohatý program:

čtvrtek 12. května
DEN PRAMENŮ
Oslava jesenické živé vody, vítání jara a tradiční zdobení pramenů v lázních a městském parku! 
 
AREÁL PRIESSNITZOVÝCH LÉČEBNÝCH LÁZNÍ:
10:00 Lázeňské informační centrum 
- Komentovaná prohlídka po pramenech 
 
SMETANOVY SADY - PARK:
15:00 Slavnostní zahájení u pomníku Vincenze Priessnitze 
15:20 a 16:20 Komentované prohlídky po pramenech (sraz u pomníku V. Priessnitze)
14:30 - 17:30 Doprovodný program u kurtů:

Hry pro děti: Lesní pedagogika lesy ČR a ALSOL, Šermířský spolek Jeseník, SVČ DUHA,  KOLOBĚŽKY - WOOX, stánek IC Jeseník
  
pátek 13. května
MASARYKOVO NÁMĚSTÍ:
16:00 Bubenická zahajovací show - skupina Rytmy
16:30 Miroslav Etzler zahájení
17:00 Divadlo IMPRO - skeče na téma lázeňství
19:00 LENKA FILIPOVÁ
21:00 Legendy se vrací - koncert k tanci a poslechu

sobota 14. května
12:25 Příjezd historického vlaku z Olomouce do Jeseníku

AREÁL PRIESSNITZOVÝCH LÉČEBNÝCH LÁZNÍ:
13:00 Mše u kaple VP u příležitosti 200. výročí založení lázní
Apoštolský administrátor biskup Mons. Martin David
14:00 SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ SEZONY
Dechový orchestr mladých ZUŠ Jeseník,
Spolek panstva, žehnání pramenům

HŘIŠTĚ PRIESSNITZOVÝCH LÉČEBNÝCH LÁZNÍ:
15:00 Dixiland Vojenská hudba Olomouc
16:00 VLADIMÍR HRON
17:00 Děti ráje
18:00 Yes Blues
19:30 OLGA LOUNOVÁ
21:00 Třetí zuby

neděle 15. května
AREÁL PRIESSNITZOVÝCH LÉČEBNÝCH LÁZNÍ:
09:00 - 12:00 Vyhlídková věžička sanatoria Priessnitz
14:00 - 16:00 Otevření hrobky a kaple V. Priessnitze
15:00 Koncert Brass Band Šohaj v Hudebním altánku

Lenka Filipová zazpívala v Týně nad Vltavou.Lenka Filipová.Zdroj: Miroslav Bžoch

Vzpomínkový koncert na Dagmar Braunerovou
KDY: neděle 15. května od 16 hodin
KDE: Kostel sv. Barbory, Zábřeh
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Vzpomínkový koncert na Dagmar Braunerovou, jednu z nejvýraznějších osobností zábřežského hudebního života se bude konat v neděli 15. května. Vystoupí sólistky opery Národního divadla v Brně, sopranistka Tereza Kyzlinková a mezzosopranistka Jana Hrochová, za klavírního doprovodu Martina Hrocha. Zazní mimo jiné skladby Antonia Vivaldiho, Gounodova nebo Schubertova Ave Maria, skladby Mozarta nebo Dvořáka.

O drakovi
KDY: neděle 15. května od 10 hodin
KDE: Dům kultury Šumperk
ZA KOLIK: 70 korun, děti do 3 let zdarma

Jedná se o čtyři pohádky, které na sebe částečně navazují a tvoří tak ucelenou hru. Hlavní postavou je drak, který se chce ženit, ale při své pouti za nevěstou dojde k závěru, že tento nápad nebyl až tak šťastný a celou akci vzdá. Celou pohádkou provází píseň s jednoduchou melodií, která se stále opakuje a děti se ji mohou během představení snadno naučit.