OLOMOUCKO

Oktoberfest na Poděbradech
KDY: sobota 23. a neděle 24. září (vždy od 10 hodin)
KDE: koupaliště Poděbrady u Olomouce, restaurace Terasa
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Třetí ročník oblíbeného festivalu plného bavorských dobrot a zábavy. Těšit se můžete na šest druhů německých pivních speciálů, tématicky laděné menu a spoustu dalšího.

Oktoberfest na Poděbradech, 24. září 2022Oktoberfest na Poděbradech, 24. září 2022Zdroj: Deník/Petr Pelíšek

Mint Market
KDY: sobota 23. září (10-17hodin)
KDE: areál Letního kina Olomouc
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Moderně pojaté trhy se svěží módou, šperky, designem, delikatesami, kosmetikou a dalšími poctivě zpracovanými výrobky, které poskytují prostor menším a začínajícím návrhářům. Své dovednosti a výrobky v areálu letního kina předvede na pět desítek tvůrců.

Streetfood & Design POP-UP
KDY: pátek 22. září (16-22 hodin)
KDE: Rest & Chill Café, Sokolovská ulice, Olomouc
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Historicky první Streetfood & Design pop-up v nevšedním prostoru poblíž Hradiska. Nejlepší olomoucké burgery, pizza, sushi, BBQ, vietnamská, shisha a míchané drinky na jednom místě. A do toho oblíbené design stores v podání Triangel, Doe’s Barber shop, Čistírna tenisek a Legends Gym. Těšit se můžete na skvělé podniky: Bistro No., Cà Phê District, Street Pizza, Yanagi Sushi Bar, Rest & Chill Café, Koktejly a sny, Dobrá čajovna. S našláplým setem se po celý večer o zábavu postará DJ Xiron a Manon Lescaut Violin. Výdělek akce poputuje na dětské onkologické oddělení Fakultní nemocnice Olomouc.

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník / Jaroslav Loskot

Rest & Chill Café v Sokolovské ulici v Olomouci
U Hradiska otevřeli nevšední kavárnu. Teď ožije streetfood festivalem

Hanácké FireJam
KDY: pátek 22. září, (cca 17-22 hodin)
KDE: Bezručovy sady Olomouc, u altánku
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Tradiční ohnivé veselí. Žongléři, hudebníci, fire show.

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: DENÍK/Karel Pech

Festival pro Julii
KDY: sobota 23. září od 12.30 hodin
KDE: Letní kino Olomouc
ZA KOLIK: vstupné na podporu léčby
PROČ PŘIJÍT: Festival pro mladou slečnu, které se nečekaně radikálně změnil život a nyní potřebuje hodně síly, odvahy a podpory. Julie prodělala standardní plánovanou operaci s neplánovaným koncem. Svým odhodláním a podporou rodiny dokázala znovu vstát a bojovat. Na festivalu, jehož výtěžek poputuje na pomoc s léčbou Julie, se můžete těšit na spoustu jídla, pití, ale také třeba na vodní dýmky společnosti KUMO. Zahrají VLNA , Happy To Meet, Jeden Kus , Flauto Armonico a kapelu Atributy. Festival bude probíhat už od oběda až do nočních hodin.

PROSTĚJOVSKO

Loučení s létem u Kozenek
KDY: pátek 22 až neděle 24. září
KDE: Občerstvení Kozenky, Prostějov – Krasice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Nabitý víkend čeká všechny věkové kategorie u Kozenek v Krasicích. V pátek večer zahraje pro všechny generace Romantica Band, pod vedením Romana ´Pytlíka´ Doležela. Pekelnou jízdu odstartují v 18 hodin. Na děti bude čekat v sobotu od 15 hodin oblíbený maskot Žluťák, balonky, tetování a miniohňostroj. Od 18 hodin rozpálí decibely kapela Hard. V neděli vše vyvrcholí posezením s kytarou SLÁVA BEND a k chuti přijdou pečené makrely, Začíná se v 16 hodin. Po celý víkend bude akční cena panáků rumu, vodky a zelené za 25 korun!

ilustrační fotoilustrační fotoZdroj: archiv

Svatováclavské vepřové hody
KDY: sobota 23. září, od 15 hodin
KDE: náves, Ochoz u Konice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Unikátní akce připomínající historii i současnost, se uskuteční na severu Prostějovska. Hody v Ochozi tradičně startují mší před kaplí Sv. Václava od 14 hodin. Můžete se těšit taneční a šermířská vystoupení, fireshow, spoustu odpolední a večerní muziky. Představí se Holóbkova mozeka, Taneční soubor Vere Gratia a Šermířský spolek Markus M. Vedle stánků s řemeslnými výrobky polaskají chuťové buňky i domácí koláče, chléb, prdelačka, zabíjačkové speciality a dobroty z udírny. Chybět nebude ani živáňská pečeně na grilu.

Svatováclavské hody v Ochozi, 26.9. 2020Svatováclavské hody v Ochozi, 26.9. 2020Zdroj: Deník / Zdeněk Vysloužil

BO-RE-C
KDY: sobota 23. září, od 10 hodin
KDE: Bousín a okolí
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Závod BO-RE-C, Bousínsko Repešský Canicross je určen pro všechny věkové kategorie. Běhat se bude v okolí Bousína na Drahanské vrchovině. Účastníci mohou absolvovat tratě se psy i bez. Délka tratě pro muže i ženy se psy je 5 kilometrů, startuje se intervalově. Stejnou délku má i trať pro dospělé bez psů. Pro děti je vyhlášeno hned několik kategorií. Nejmenší do 3 let absolvují sto metrů, prťata (4-6) a mláďata (7-10), se popasují na čtyřstovce. Výrostci (11-14) poběží 1,5 kilometru a dorost (15-17) čekají tři kilometry.

Závody ODL v požárním útoku
KDY: sobota 23. září, od 10 hodin
KDE: hřiště, Kelčice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Sbor dobrovolných hasičů Kelčice pořádá již IV. ročník soutěže mladých hasičů a dorostu v požárním útoku. Závod je zařazen do seriálu Okresní dětské ligy Prostějovska. Jelikož se jedná o poslední závod sezony, bude se rozhodovat i o celkových vítězích prestižního seriálu.

V pořadí 12. závod ODL Prostějovska se uskutečnil na atletické tartanové dráze prostějovské ZŠ Železného. 9.9. 2023Ilustrační foto.Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

Cimbálová muzika Šumica
KDY: neděle 24. září, od 14 hodin
KDE: Smetanovy sady, Prostějov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Tradiční pohodový koncert spojený s ochutnávkou vín v altánku Smetanových sadů. Cimbálovka a vína z produkce rodinného vinařství Bukovský z Kobylí, zpestří nedělní odpoledne v Prostějově.

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník / Daniel Beran

KAM O VÍKENDU VE ZLÍNSKÉM KRAJI

Pořad Podzim na poli a v chalupě ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm - archivní foto.
Kam o víkendu? Na Den Zlínského kraje, jablečnou slavnost nebo do skanzenu

HRANICKO A PŘEROVSKO

Sarkonia, After Evolution a Honoris Causa
KDY: pátek 22. září od 20 hodin
KDE: Zámecký klub, Hranice
ZA KOLIK: 200 korun v předprodeji, 250 korun na místě
PROČ PŘIJÍT: Sarkonia, After Evolution a Honoris Causa. Tři kapely s ženskými frontmankami. Tři kapely, které vás nenechají jen tak v klidu sedět. Dotknou se vašich srdcí, probudí vaše sny a vlijí život do vašich žil. Kapela Sarkonia přichází z Olomouce, tvoří v žánru melodic-metal. After Evolution ze Zlína hrají symphonic-metal a rovněž představují svůj vlastní příběh o svém kosmickém původu, minulých životech a znovu objevených vzpomínkách v hudbě. Jejich cílem je šířit poselství o starodávném světě a jeho melodie ztracené v čase. Honoris Causa, pražská metalová kapela vznikla na přelomu 2019 a 2020 jako projekt baskytaristy Carla Migliavaccu z Itálie a zpěvačky Lucie Leškovské ze Slovenska. Nejnovější album s názvem Plastic surgeon vyšlo v září 2022. Nese se v duchu kritiky společnosti zaměřené na vzhled a materiální statky.

Kdo si hraje, nezlobí aneb Vzhůru ke hvězdám
KDY: sobota 23. září od 13 hodin
KDE: hřiště Dukla, Hranice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Již 16. ročník akce s názvem Kdo si hraje nezlobí aneb Vzhůru ke hvězdám se chystá už tuto sobotu na Dukelském hřišti. Zajištěn je bohatý program. Můžete se těšit na malování na obličej, žongléra, mazlení s pejsky, hry a soutěže, kreativní tvoření a spoustu dalšího. Děti se také mohou zúčastnit soutěže o nejlepší kostým mimozemské bytosti. K tanci a poslechu zahraje DJ Dalis a zpívat bude Jarek Šimek. Všechny děti dostanou zdarma občerstvení, účastnický list a překvapení.

Akci Spolku žen Rouské Kdo si hraje, nezlobí zaštítil prezident Miloš Zeman.Ilustrační fotoZdroj: Se souhlasem Liběny Hreškové

Cena města Přerova
KDY: sobota 23. září od 9 hodin
KDE: pískové kolbiště areálu SŠZe, Přerov
PROČ PŘIJÍT: Tradiční závody Cena města Přerova v parkurovém skákání se budou konat v sobotu na pískovém kolbišti areálu SŠZe Přerov. Vrcholem dopoledního programu 25. ročníku bude Cena města Přerova – parkur stupně L* – 115 cm. Pro návštěvníky je připraven bohatý sportovní i doprovodný program. V areálu školy bude vystavena zemědělská technika, ve spolupráci s firmou Agrotechnic Moravia a otevřena hlavní budova školy.

Závody v parkurovém skákání o Cenu města Přerova v areálu Střední zemědělské školy.Závody v parkurovém skákání o Cenu města Přerova 2019 v areálu Střední zemědělské školy.Zdroj: Vojtěch Podušel

Vino/Hrad
KDY: sobota 23. září od 14 hodin
KDE: hrad Helfštýn, Týn nad Bečvou
ZA KOLIK: 200 korun
PROČ PŘIJÍT: Šlapání hroznů k oslavě vinobraní, komponovaný program s vystoupením skupin historického šermu a folklorního souboru, to je akce Vino/Hrad, která se uskuteční v sobotu na Helfštýně. Na návštěvníky čeká ochutnávka těch nejlepších vín a pokus o uspořádání největší degustace na hradním nádvoří. Během akce vystoupí soubor písní a tanců Olšava, skupina scénického tance Malartes, šermířská a divadelní společnost Malberg. O program spojený s vínem se stará vinařství Dvůr pod Starýma Horama.
Program:
14.00 – Cimbálová muzika Olšava
14.15 – Slavnostní zahájení akce
14.30 – Folklorní soubor Olšava
15.00 – Průvod z nádvoří s Karlem IV., žehnání úrodě
15.30 – Cimbálová muzika Olšava + verbuňk
16.00 – Šlapání hroznů + možnost ochutnání
17.00 – Degustace vín
18.00 – Závěr akce včetně ohňové show

Závěr sezony Oldtimer Clubu Helfštýn
KDY: neděle 24. září od 13 hodin
KDE: hrad Helfštýn, Týn nad Bečvou
ZA KOLIK: 150 korun, žáci ZŠ, studenti a důchodci 80 korun, děti do 6 let zdarma, rodinné 300 korun
PROČ PŘIJÍT: Uzavření sezony Oldtimer Clubu Helfštýn proběhne v neděli 24. září na hradě Helfštýn. Program začne v 9 hodin srazem na náměstí v Lipníku nad Bečvou, následuje společný výlet do Tovačova. Příjezd na hrad Helfštýn je ve 13 hodin. Vyjížďka je pouze pro veterány do roku výroby 1965.

Start patnáctého ročníku Helfštýnského okruhuIlustrační foto.Zdroj: DENÍK/Jakub Zeman

ŠUMPERSKO A JESENICKO

Tlapková párty
KDY: neděle 24. září od 13 hodin
KDE: kino Retro, Zábřeh
ZA KOLIK: 140 korun
PROČ PŘIJÍT: Párty pro děti ve stylu Tlapkové patroly uspořádá v neděli 24. září od 13. hodiny zábřežské kino Retro. To tentýž den uvede v předpremiéře očekávaný animák pro nejmenší Tlapková patrola ve velkofilmu a navíc připravilo i bohatý doprovodný program. Dětská párty odstartuje už ve 13 hodin. „Ještě před představením bude pro děti připravený program doslova po celém kině. Vypíchnout můžeme třeba kolo štěstí, tématický fotokoutek či vědomostní testík s Tlapkovou patrolou,“ zve k návštěvě vedoucí biografu Věra Smrčková. Samotný film se promítá od půl druhé, hlavní doprovodný program odstartuje po jeho skončení. „Na děti čeká šest úkolů pojmenovaných podle jednotlivých členů Tlapkové patroly. Otestují tak své schopnosti s Chasem, Marshallem, Rubllem, Skye, Zumou a Rockym,“ doplňuje detaily hravého odpoledne Anička Dudová z týmu kina Retro.

Tlapková patrola míří znovu do kin.Ilustrační foto.Zdroj: redakce

Petr Rezek s kapelou NOP Band
KDY: pátek 22. září od 19 hodin
KDE: Dům kultury, Šumperk
ZA KOLIK: 1. pásmo 400 korun, 2. pásmo 350 korun, 3. pásmo 300 korun
PROČ PŘIJÍT: Šumperský Dům kultury na přání fanoušků připravuje na pátek 22. září koncert nestárnoucí legendy Petra Rezka. Hudební partner oblíbené zpěvačky Hany Zagorové se do Šumperka vrátí po čtyřech letech, tentokrát ale s vlastní show a za doprovodu energické kapely NOP Band. „Přestože Petr Rezek v prosinci oslavil významné životní jubileum, energie má stále na rozdávání a na pódiu by mu tyto kulatiny hádal málokdo. Během vystoupení hýří úsměvy, neváhá se vydat přímo mezi publikum a hlavně nadšené divačky si tyto chvíle nemohou vynachválit,“ uvedla produkční Michaela Horáková.

Petr RezekPetr RezekZdroj: promo foto

Žerotínské slavnosti
KDY: pátek 22. září od 17 hodin a sobota 23. září od 14 hodin
KDE: Bludov - zámek a okolí
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Za podpory Obce Bludov připravuje Spolek přátel historie a šermu Páni z Bludova společně s rodinou Mornstein-Zierotin dvoudenní historické slavnosti na zámku v Bludově, jeho nádvoří a přilehlém parku, spojené s oslavou významného šlechtického rodu Mornstein-Zierotin a 23. výročí založení spolku přátel historie a šermu Páni z Bludova, s atraktivním programem určeným pro všechny věkové kategorie. Budou přichystány prohlídky zámku v režii rodiny Mornstein-Zierotin (v pátek od 20:30 do 22 hod., v sobotu od 14 do 16 hod.), šermířská vystoupení mnoha spolků a večerní představení s ohněm, ukázka bitvy, která se udála před 555 lety u nedaleké Zvole, historický večerní průvod obcí mířící k hrobce rodiny Mornstein-Zierotin s plápolajícími ohni a loučemi a mnoho dalšího. A navíc bude po celou dobu trvání akce přichystáno stylové občerstvení v historickém duchu.

Bludov - zámek.Bludov - zámek.Zdroj: Petr Krňávek

Festival medu Šumperk
KDY: sobota 23. září od 9 hodin
KDE: areál SOŠ, Zemědělská 3, Šumperk
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: V sobotu 23. září od 9 do 17 hodin proběhne v Šumperku Festival medu. Čeká vás bohatý program provoněný medem. Můžete se těšit na prodejní výstavu včelích produktů, medové menu, ochutnávku medů a medovin, medovou stezku pro děti, ukázku lidových řemesel, návštěvu včelnice, ukázku práce včelaře a občerstvení. Součástí doprovodného programu bude přednáška Aromaterapie - vůně přírody, výstava drobného zvířectva Českého svazu chovatelů či vystoupení mažoretek KK-Dance Šumperk.

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: DENÍK/Attila Racek

Čokoládové Losiny
KDY: 22. září od 16 hod., 23. září od 10 do 17 hod.
KDE: pátek: Tančírna v Loučné nad Desnou, sobota: prostranství u pralinkárny ve Velkých Losinách
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: Festivalovým předkrmem osmého ročníku Čokoládových Losin budou Loučenské hody, které se uskuteční v pátek 22. září od 16 hodin u Tančírny v Loučné nad Desnou. Nabídnou zabijačkové speciality, koláče, burčák, koncert kapely VoHuBa a další překvapení.
Hlavní den Čokoládových Losin bude sobota 23. září. Od 10 do 17 hodin se na pódiu u velkolosinské pralinkárny budou střídat cukráři i další odborníci z oboru gastro. Hlavní roli v ingrediencích budou hrát letos brambory. I do soutěže o velkolosinskou buchtu se mohou hlásit zájemci, kteří do buchet budou přidávat brambory nebo bramborový škrob.
V sobotu si na takzvané čokoládové louce přijdou na své také vyznavači zdravého pohybu. Zástupci všech generací si mohou projet Velké Losiny na koloběžkách, vyzkoušet si nordic walking, lukostřelbu, houpání na houpacích prknech a další pohybové aktivity.
V sobotním programu nebudou chybět sladké dílničky i stanoviště Ruční papírny Velké Losiny a další kreativní činnosti. Bohatá bude také nabídka regionálních specialit a řemesel v rámci jarmarku, který je nedílnou součástí festivalu.

Čokoládové lázně ve Velkých Losinách. Ilustrační fotoČokoládové lázně ve Velkých Losinách. Ilustrační fotoZdroj: DENÍK/Michal Krestýn

KAM O VÍKENDU V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI

Koncert Rádia Blaník může být symbolickou tečkou za letními festivaly v Ostravě.
Kam o víkendu? Láká festival v Bělském lese, Kabáti v DOV i den železnice