OLOMOUCKO

Flora Olomouc
KDY: od čtvrtku 29. září do neděle 2. října. Od čtvrtku do soboty od 9 do 17 hodin v neděli od 9 do 16 hodin
KDE: Výstaviště Flora, Olomouc
ZA KOLIK: 157 korun online, 170 korun na místě

Flora Olomouc je zase po roce tady! Součástí této tradiční akce jsou kromě bohatého doprovodného programu oblíbené Zahradnické trhy s bohatou nabídkou výpěstků, nářadí pro kutily a zahradnických či domácích potřeb. Návštěvníci se mohou těšit také na festival gastronomie a nápojů Olima, ochutnávky vína, soutěž pro žáky základních škol Dýňodlabání nebo prodejní Mezinárodní včelařskou výstavu Hanácká včela.

Podzimní Flora Olomouc 2021Podzimní Flora Olomouc 2021Zdroj: Deník/Magda Vránová

Olomoucké vinné slavnosti
KDY: pátek 30. září od 14 do 22 hodin a sobota 1. října od 10 do 21 hodin
KDE: Dolní náměstí, Olomouc
ZA KOLIK: zdarma

O víkendu na nás bude čekat na Dolním náměstí v Olomouci 25 vinařství z Moravy a 5 ze zahraničí a mezi nimi vinaři z Polska, a i z Maďarska. Bude to i přehlídka nejlepších burčáků a soutěžit se bude o Krále burčáku. Je připravený bohatý doprovodný program, cimbálová muzika a řízené degustace.

Olomoucké vinné slavnosti na Dolním náměstí, 1. října 2021Olomoucké vinné slavnosti na Dolním náměstí, 1. října 2021Zdroj: DENÍK/Petr Krňávek

Knižní veletrh LITR
KDY: pátek 30. září a sobota 1. října
KDE: Umělecké centrum Univerzity Palackého (Konvikt), Olomouc

Olomouc zaplaví nakladatelé, ilustrátoři a výtvarníci, aby své knihy, tisky a papírové výrobky představili na knižním veletrhu LITR. Podtitulem letošního ročníku je „Holy Paper“ – téma reaguje na současnou krizi nedostatku papíru a hledá nové, alternativní možnosti využití a výroby papíru. Osmý ročník veletrhu nabízí vedle prodejní části také bohatý program pro všechny generace. Navštívit můžete jedinečné workshopy pro děti i dospělé, autorská čtení, výstavy, koncerty i divadelní představení. Kromě designových knih, na které často ani v obyčejném knihkupectví nenarazíte, se můžete těšit na výstavu knih oceněných v soutěžích Nejkrásnější české knihy, Zlatá stuha či Magnesia litera. Připravte si místo na poličce a přijďte se podívat na LITR, který se bude konat v Uměleckém centru Univerzity Palackého na konci září.

Pátý ročník knižního veletrhu autorských publikací LITR v areálu Uměleckého centra Univerzity Palackého na konviktu.Pátý ročník knižního veletrhu autorských publikací LITR v areálu Uměleckého centra Univerzity Palackého na konviktu.Zdroj: Deník / Barbora Burešová

Drakiáda ve Šternberku
KDY: sobota 1. října od 13 do 15.30 hodin
KDE: louka pod Domašovem u Šternberku (Rasovna)
ZA KOLIK: zdarma

Přišel podzim a s ním i drakiády. Přijďte i vy na jednu takovou, která bude na louce pod Domašovem u Šternberku. Na závěr drakiády je připravené posezení s kytarou u táboráku, kde si každý může opéct svůj špekáček. Za nepříznivého počasí se akce ruší.

PROSTĚJOVSKO

Maraton přes okres Prostějov
KDY: neděle 2. října od 9.30 hodin
KDE: obec Ivaň
ZA KOLIK: 150 korun při registraci předem, 200 korun při registraci na místě

Přijďte si v neděli zaběhat. Poběží se z nejnižšího místa okresu Prostějov v obci Ivaň do nejvyššího bodu okresu na Skalkách na Drahanské vrchovině. Maraton formou 2 až 3členných družstev, ze kterého jeden člen musí běžet a ostatní můžou jet na kole nebo koloběžce. Intervaly střídání nejsou stanoveny. Vybrat si můžete hned ze dvou etap, kdy každá etapa má dohromady kolem 43 až 45 kilometrů.

Běžecký půlmaraton v Biokoridoru Hloučela 24.3. 2019Ilustrační foto.Zdroj: Deník / Zdeněk Vysloužil

Antikvartet Dušana Vančury
KDY: sobota 1. října od 17 hodin
KDE: Barokní sýpka Ludéřov, Drahanovice
ZA KOLIK: 280 korun

Antikvartet Dušana Vančury vystoupí první říjnovou sobotu v Barokní sýpce. Antikvartet je skupina složena ze čtyř zpěváků (soprán, alt, baryton, bas), kteří zpívají vlastní úpravy skladeb různých žánrů, otextované především jejím zakladatelem Dušanem Vančurou.

Z koncertu skupiny Antikvartet v Komorním sále Městského společenského domu v Kolíně.Skupina Antikvartet.Zdroj: Zdeněk Hejduk

Smejko a Tanculienka
KDY: neděle 2. října od 16 hodin
KDE: Společenský dům, Prostějov
ZA KOLIK: 330 korun

Své děti můžete v sobotu vytáhnout na nové představení Smejka a Tanculienky. Představení je vhodné pro děti už od dvou let. Těšit se na něj můžete ve Společenském domě v Prostějově. Délka představení je 60 minut. Tak neváhejte a přijďte!

Smejko a Tanculienka.Smejko a Tanculienka.Zdroj: Deník/repro

Sportovní odpoledne pro rodiny s dětmi
KDY: neděle 2: října od 14 do 17 hodin
KDE: Kostel sv. Petra a Pavla a jeho zahrada, Prostějov
ZA KOLIK: zdarma

Sportovní hry a soutěže, poznávání Evropy nebo malování na obličej. Na to všechno se můžete těšit, když dorazíte na sportovní odpoledne pro děti a mládež, rodiny s dětmi a kamarády z Ukrajiny v Prostějově!

HRANICKO A PŘEROVSKO

Výstava hospodářských zvířat
KDY: sobota 1. října od 9 do 01 hodin a neděle 2. října od 9 do 14 hodin
KDE: Výstaviště, Přerov
ZA KOLIK: sobota 200 korun, děti do 120 cm zdarma, děti od 120 do 150 cm 100 korun; neděle 100 korun, děti do 120 cm zdarma, děti od 120 do 150 cm 50 korun

Na XIX. výstavu Moravy a Slezska a Výstavu hospodářských zvířat můžete na přerovské Výstaviště zavítat už tento víkend. K vidění bude skot, koně, ovce, kozy, prasata, oslíci, drůbež, králíci, holubi, morčata a exotické ptactvo. Návštěvníky čeká po oba dny bohatý doprovodný program. V sobotu bude od 10 vyhrávat Záhorská kapel, od 13.30 hodin vystoupí Karel Kahovec, v 16 hodin Skarlet Rock, od 20 hodin zahraje kapela Turbo a ve 22. 30 Forum s Romanem Hambálkem. V neděli je os 10 do 13 hodin připraven dětský program a soutěže s Kateřinou Kačulí Pok. Po oba dny se můžete těšit ba soutěž v Králičím hopu.

Celostátní výstava domácího zvířectva a Okresní dožínky na přerovském výstavišti. 18.9. 2021Ilustrační foto.Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

Noční Excalibur race a Excalibur race
KDY: pátek 30. září od 16 hodin a sobota 1. října od 9 hodin
KDE: hrad Helfštýn, Týn nad Bečvou

Třetí ročník extrémního běžeckého závodu s překážkami v areálu Helfštýna i mimo něj přináší nezapomenutelný zážitek pro diváky i pro soutěžící. Více informací a přihlášky na: www.excaliburrace.cz.

Zdroj: Youtube


Vůbec první noční varianta extrémního závodu Excalibur race v areálu hradu Helfštýna! Třetímu ročníku denního závodu Excalibur race bude tentokrát předcházet noční varianta. Více informací a přihlášky na: http://excaliburrace.cz/nocni-helfstyn.html

Podzimní slavnost v Bobří zahradě
KDY: sobota 1. října od 15 do 18 hodin
KDE: Bobří zahrada (Skautská zahrada mezi gymnáziem a židovským hřbitovem), Hranice
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Podzimní slavnost pro děti a rodiče se chystá tuto sobotu. Můžete se těšit na výtvarné i pohybové podzimní aktivity – stezky s úkoly v lesíku, vaření dobrot v kotlíku na ohni, moštování, lukostřelbu a mnoho dalších.

Dýňobraní
KDY: sobota 1. října od 15 hodin
KDE: hřiště, Horní Újezd
ZA KOLIK: 60 korun

Tradiční již 14. ročník Dýňobraní opět láká na bohatý program. Těšit se můžete na ochutnávku dýňových pokrmů, pro děti bude k dispozici skákací hrad a nafukovací bublinové koule Bumper balls, přenést se můžete do virtuální reality, hrát bude skupina One Classic Kroměříž, připraveno je bohaté občerstvení.

Dýňobraní v Horním ÚjezduDýňobraní 2018 v Horním Újezdu.Zdroj: Deník / Liba Mátlová

ŠUMPERSKO A JESENICKO

Koncert pro Carla Orffa
KDY: pátek 30. září o 19 hodin
KDE: Klášterní kostel Zvěstování Panny Marie, Šumperk
ZA KOLIK: od 300 do 450 korun

Přijďte si zpříjemnit páteční večer trochou vážné hudby. Pro koncert se stal inspirací stejnojmenný soubor středověkých náboženských, satirických, moralistických, milostných, pijáckých aj. básní a písní, pocházející z 11. až 13. století. Krásné tóny se rozezní klášterním kostelem v Šumperku tak neváhejte a v pátek přijďte!

PechaKucha night
KDY: sobota 1. října od 19.30 hodin
KDE: hotel Grand, Šumperk
ZA KOLIK: 290 korun

V Šumperku velmi oblíbený formát, v rámci kterého se deset účinkujících představí v rychlých prezentacích, zarámovaných dvaceti obrázky po dvaceti sekundách. Vedle osobností spjatých s architekturou a urbanismem, zabrousí i do řady jiných oborů. Společným heslem výběru bude jako vždy inspirace.

II. ročník Burčákového pochodu
KDY: sobota 1. října, start od 8.30 do 10 hodin
KDE: Hasičárna, hrad, Brníčko

Trasa: Hasičárna – Prdlavá studánka – Rohelská bouda – Cigánský buk – Šebená – louka u hradu Brníčko (10,5 km). Nenáročná trasa, ideální pro děti a psí kamarády. Kdo chce kratší trasu, je možné na Rohelskou boudu vyjet autobusem v 9.17 hodin z Brníčko, rozc.. A kdo nechce polykat žádné km, může od 13 hodin přijít jen tak posedět na hrad. Samozřejmě jsou vítáni i turisté mimo oficiální trasu. Po trase budou stanoviště s burčákem, vínem, pivem, malým občerstvením, viz mapka. U hradu pak bude připraven buřtguláš, klobásy, PIVO, víno a reprodukovaná hudba. :-). Nachystáno bude přes 800 porcí jídla (domácí škvarková pomazánka, polévka, guláš, klobásy, …) Stánky budou nachystány už od rána, aby se nestalo, že přijdete a občerstvení nebude.

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník/Vít Šimánek

Den seniorů s duo Albatros
KDY: neděle 2. října od 14 do 18 hodin
KDE: velký sál Kulturního domu, Šumperk
ZA KOLIK: 50 korun

Taneční odpoledne pořádané u příležitosti Mezinárodního dne seniorů, ale určené nejen pro seniory. Populární melodie různých hudebních stylů nejen k tanci, ale i k poslechu pro všechny generace zahraje oblíbené duo Albatros. Občerstvení je zajištěné.