Návrat do pevnosti
KDY: víkend 15.-16. srpna, vždy od 9 hodin
KDE: Pevnost poznání v Olomouci
ZA KOLIK: vstupné zdarma v rámci vstupného do Pevnosti poznání

Interaktivní výstava s bohatým programem nejen pro děti, to vše nabídne víkendová akce Návrat do pevnosti. Těšit se můžete na fotokoutek, ochutnávky dobové kuchyně a také možnost vyzkoušet si dobovou kosmetiku související s hygienou – různé masti (Studený krém podle Galéna) nebo třeba sirup proti moru. Venku si budete moci vystřelit z dobové zbraně a navštívit speciální stanoviště zaměřené na dobovou módu - materiály, šití, vzhled, ale i symbolickou rovinu oděvu.
Uvidíte rovněž interaktivní výstavu Rekonstrukce Indiánských válek, na programu jsou také zajímavé přednášky či workshop Záhada olomoucké pevnosti, který vypukne v sobotu od 14 hodin.

Prohlídky s knihou na hradě Šternberk
KDY: neděle 16. srpna od 9 hodin
KDE: hrad Šternberk
ZA KOLIK: 280 korun

Nedělní speciální prohlídka hradu Šternberk zahrnuje obě patra. Výklad bude speciálně doplněn o informace vztahující se ke knize Hrad Šternberk, kterou obdržíte v rámci vstupného zdarma. Mimo zážitku si odnesete i zajímavou knihu plnou informací o hradě. Vzhledem k omezené kapacitě (20 účastníků) je doporučená včasná rezervace na číslech 585 012 935, 725 718 059.

Show Kapitána Dema
KDY: pátek 14. srpna od 18 hodin
KDE: palouček před Sklubem v Olomouci
ZA KOLIK: 350 korun

Přijďte v pátek od 18 hodin na palouček před olomoucký Sklub a zažijte tu pravou show s Kapitánem Demem. Na koncertech vystupuje v trojčlenné sestavě jako Demo Crew, kde s ním působí ještě Givi Kross a ProGram, všichni ověnčeni zlatými řetězy a ve slunečních brýlích. Demo Crew nelze popsat, Demo Crew se musí zažít.

Vlastníci na letňáku v Bystřici
KDY: pátek 14. srpna od 21 hodin
KDE: amfiteátr ve Velké Bystřici

Mnozí majitelé bytů to asi znají z vlastní zkušenosti. Hrdinové filmu Vlastníci jsou totiž jedněmi z nich, patří jim byty v jednom postarším činžovním domě a právě mají společnou schůzi, na které se musí dohromady na mnohém dohodnout a rozhodnout. V hlavních rolích se představí Tereza Ramba, Vojtěch Kotek, Jiří Lábus i Dagmar Havlová.

O5 a Radeček a Olympic zahrají ve Šternberku
KDY: pátek 14. srpna od 19 hodin
KDE: areál hradu Šternberk
ZA KOLIK: 490 korun

Užijte si dvojkoncert, který zakončí letošní ročník Šternberského kulturního léta pod hvězdami. V pátek to v areálu hradu Šternberk rozjedou od 19 hodin dvě české kapely – O5 a Radeček a Olympic. První jmenovaná se dostala do povědomí širší veřejnosti díky hitům Vloupám se či Praha. Olympic hraje více jak 45 let a stále sklízí úspěch.

Snímek Lola včetně diskuze na téma transgenderu
KDY: pátek 14. srpna od 20 hodin
KDE: kino Metropol v Olomouci
ZA KOLIK: 140 korun

Rozplynutí životních snů spojí konzervativního otce a jeho svobodomyslnou dceru Lolu při snaze splnit poslední přání jejich milované matky a manželky. Podaří se jim znovu vybudovat vztah nebo je cesta nijak nepoznamená?

Drama Lola je druhým celovečerním snímkem belgického režiséra Laurenta Micheliho. Od svého uvedení v roce 2019 sklízí úspěch a uznání kritiků včetně nominace na Magritte Awards v sedmi kategoriích. Emocionální proměnu hrdinky ve filmu přesvědčivě ztvárnila začínající trans herečka Mya Bollaers, která byla za svůj výkon nominována na řadu filmových evropských cen a získala významnou cenu Magritte Award pro nejlepší herečku.
Páteční projekce bude doplněna diskuzí na na téma transgenderu. (kino Metropol)

O pračlovíčkovi
KDY: sobota 15. srpna od 10 hodin
KDE: Parkán Uměleckého centra Univerzity Palackého, Konvikt - Univerzitní ulice v Olomouci
ZA KOLIK: 100 korun

Čeká vás báječný výlet do světa dinosaurů, dinosauřic, ptakoještěrů a ptakoještěrek. Trochu poučné, ale hlavně pořádně veselé vyprávění o tom, jak pračlovíček postavil první domeček, jak musel objevit, k čemu je dobrý oheň, jak vyzrál nad tyranosaurem a jak zjistil, že ve dvou jde všechno líp. Nenechte si ujít nejoblíbenější pohádku olomouckého Divadla Tramtarie, která je vhodná pro děti od tří let.
Po pohádce je připraven bohatý doprovodný program včetně atrakcí, her, malování na obličej nebo žonglování.

Sobota s Přáteli
KDY: sobota 15. srpna od 11 hodin
KDE: kino Metropol v Olomouci
ZA KOLIK: 150 korun

Přijďte si užít sobotu s přáteli a Přáteli do kina Metropol! Kavárna kina otevře od 9 hodin a připraví vám tématické snídaně a dezerty. Od 11 hodin v sále odstartuje výběr oblíbených epizod, které naleznete zde. Délka celého programu je 5 hodin a 24 minut včetně dvou přestávek. Rezervace nejsou možné. (kino Metropol)

Koncert Horkýže Slíže
KDY: sobota 15. srpna od 16 hodin
KDE: palouček před Sklubem v Olomouci
ZA KOLIK: 380 korun

Sobotní odpoledne před Skem bude patřit slovenské rockové kapele Horkýže Slíže, která za 28 let společného hraní nahrála jedenáct desek. Najdete na nich dnes už legendární pecky jako je například Malá žužu nebo Silný refrén. Přijďte si užít tyto hity a ještě mnohem víc na koncert před olomoucký Sklub!

Brass Avenue 
KDY: sobota 15. srpna od 20 hodin
KDE: nádvoří Litovelské kavárny v Litovli
ZA KOLIK: v předprodeji 250 korun, na místě 300 korun

Pražský dechový showband, který se svými covery světových hitů roztančí každého, to rozjede i na nádvoří Litovelské kavárny!  Covery Michaela Jacksona, Red hot chilli peppers, Rickyho Martina, nebo Pulp fiction vás nenechají chladnými, nenechte si ujít tento parádní koncert. Připraven bude i venkovní a vnitřní bar s jídlem, pitím a dobrotami.

Kantáty J. S. Bacha
KDY: neděle 16. srpna od 15 hodin
KDE: Kostel Panny Marie Sněžné v Olomouci
ZA KOLIK: zdarma

Mnoho ze světských kantát Johanna Sebastiana Bacha se nedochovalo do dnešní doby. Každopádně právě podle světských kantát, které byly psány kromě němčiny také v italštině a v některých vystupují postavy z řecké mytologie, si můžeme udělat představu o tom, jak by asi vypadala opera z Bachovy dílny, kdyby nějakou napsal.
Lipské publikum, které od roku 1720 postrádalo vlastní operní dům, mohlo díky Bachovým „hudebním dramatům“ prožít něco z toho, co nabízela královská opera v Drážďanech. Zde ovšem podobnost s operou končí. Sborové věty Bachových světských kantát stejně jako árie i recitativy jsou mnohem propracovanější, než bylo zvykem u tehdejších operních partitur, ale jejich výraz, výpověď a účinek nejsou o nic slabší. Způsob, jakým Bach v kantátě 214 zvukomalebně vyjadřuje „řinčící kov“ svědčí o jedinečné fantazii, technické vytříbenosti a vysloveném smyslu pro efekt. (baroknislavnosti.cz)

Letní kino Bezva ženská na krku
KDY: pátek 14. srpna od 19 hodin
KDE: hřiště u Fojství na Svatém Kopečku u Olomouce
ZA KOLIK: zdarma

Užijte si páteční promítání pod širým nebem na Svatém Kopečku. Těšit se můžete na českou komedii Bezva ženská na krku. Občerstvení i posezení budou zajištěné. Děti se mohou těšit na skákací hrad. V případě nepříznivého počasí se promítání ruší.

Bubenická one-man show
KDY: pátek 14. srpna od 20 hodin
KDE: zahrada Městského klubu Uničov
ZA KOLIK: v předprodeji 150 korun, na místě 200 korun

Bubeník metalových Dymytry Miloš Meier vás zve na vystoupení svého bubenického one-man show projektu s názvem Drumming Syndrome. Představí speciální program rozdělený do dvou částí, ve kterých se můžete těšit na osobitě upravené rockové a metalové světové hity, spousty bubenických sól, filmové soundtracky, unplugged vložku i na odklony do dalších hudebních žánrů. Vysoká hráčská technika a  zkušenosti z hraní např. s Michalem Pavlíčkem, Kamilem Střihavkou, Supergroup.cz, Danielem Landou, BSP, nebo Gusem G.
a bubnování s tímto koncertem po celém světě dávají předpovídat výjimečnému hudebnímu zážitku.  

Akustický víkend: skupina Slza
KDY: sobota 15. srpna od 20 hodin
KDE: zahrada Městského klubu Uničov
ZA KOLIK: v předprodeji 250 korun, na místě 300 korun

Oblíbená česká popová skupina Slza vystoupí v zahradě uničovského městského klubu. Kapela klade důraz při svých vystoupeních na rockovější zvuk, živost, energii a uvolněnost. Užijte si parádní letní večer!

Letní varhanní koncert
KDY: sobota 15. srpna od 20 hodin
KDE: Chrámu Zvěstování Panny Marie ve Šternberku
ZA KOLIK: 200 korun

Římskokatolická farnost Šternberk a Poslechové studio Morfeus zvou na letní varhanní koncert. Uslyšíte skladby autorů J. S. Bacha, J. L. Krebse, J. Rheinbergera, A. Knevela a R. Jonese., to vše v podání varhanistky Barbary Rosolové, absolventky JAMU v Brně, nyní působící v německém Hagenu.

Venkovské trhy
KDY: sobota 15. srpna od 7.30
KDE: Horní náměstí ve Šternberku
ZA KOLIK: zdarma

Srpnové letní trhy jsou tady! I tentokrát na vás čeká nabídka regionálních výrobků a výpěstků, v nabídce budou jako vždy i nějaké novinky. K poslechu tentokrát zahraje známá a oblíbená kapela Countrio z Hodonína.