„V současné době připravujeme vznik nové fakulty zdravotnických věd. Její základ budou tvořit zdravotnické studijní obory, které nyní garantuje lékařská fakulta. V další fázi rozvoje je v plánu akreditace nových studijních oborů, mezi které je zařazen i obor dentální hygienista,“ uvedla Alina Antošová, vedoucí studijního oddělení Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Jedna škola nestačí


Ústí nad Labem - Žádaný obor dentální hygienista otevřela Vyšší odborná škola zdravotnická v Ústí nad Labem už před deseti lety. Zájem o studium je nadprůměrný. „Přijímáme pětačtyřicet studentů a hlásí se tak šedesát, i z Moravy,“ uvedl ředitel Milan Riedl.

Obor podle něj není rozšířenější proto, že vybudovat zázemí je nákladné.„Máme deset stomatologických souprav, na kterých na škole provádíme základní praxi, než studentku pustíme na pacienta. Jedno levnější křeslo přitom stojí od 180 do 300 tisíc korun, některé taky 1,5 milionu,“ sdělil.

U stomatologů se oficiálně setkal s podporou. „Rozvoj prevence podporují. Máme databanku zájemců, která čítá čtyřicet jmen, mezi zájemci jsou i stomatologové z Moravy. Poptávku nestačíme pokrýt. A to v Česku nejsou tito specialisté tak rozšířeni, například ve Švýcarsku pracují pro jednoho zubaře i tři hygienistky,“ uvedl ředitel.