„Práci jsem měla uskutečnit na příkladu města Olomouce. Neměla jsem však žádná data. Sama jsem tak měřila na třech vytipovaných lokalitách: na Černé cestě, jako místu kde lidé bydlí; vobchodním centru Haná, kam lidé chodí nakupovat; a na Horním náměstí v Olomouci, protože to je přirozené společenské centrum,“ vysvětlila Vondráková, které svýzkumem pomáhali studenti Slovanského gymnázia a přátelé.

Ukaždé ulice stál pozorovatel, který čárkoval, kolik lidí chodí oběma směry. „Výsledkem byla databáze změření, statistické vyhodnocení a oboje se pak prolínalo do třetího a hlavního výstupu– do kartografické vizualizace. Na konci práce pak bylo mnoho map, ukterých jsem použila různé vyjadřovací prostředky na znázornění pohybu populace,“ pokračovala studentka.

Kdo práci využije? Třeba kamelot

„Výsledky je možné využít vkomerční inekomerční sféře. Třeba kamelot roznášející letáky by si měl říct: postavím do Riegrovy ulice, protože vdobě, kdy roznáším letáky, tudy projde nejvíc lidí,“ uvedla Vondráková.

Se svou prací nejprve v květnu vyhrála celostátní soutěž GISáček Ostrava. „Vůbec jsem to nečekala. Když jsem se dozvěděla že jsem vyhrála nevěřila jsem tomu,“ pokračovaladívka.

Uspěla však ina mezinárodní studentské soutěži HERODOT Student Poster Competition. „Říkala jsem si, že když mi katedra pomohla při úspěchu na ostravské soutěži, tak teď udělám já něco pro ni. Přepracovala jsem všechno do angličtiny a poslala jsem to. Vyhlášení mělo být někdy v polovině srpna, ale pořád se nic nedělo. Třetího září mi pak přišel email, že jsem vyhrála. Asi hodinu jsem seděla upočítače, nic jsem neudělala, jen jsem do něj koukala. Zavolala jsem našemu panu profesorovi Voženílkovi, že jsem vyhrála,“ zavzpomínala Vondráková.

Zážitky ze Stockholmu

Jako vítězku ji pozvali do Stockholmu na dvě konference. „Na zahájení jedné znich vystoupil zakladatel jedné z největších firem dodávajících software voboru geoinformatiky, Jack Dangermond. Byla jsem šťastná, když jsem seděla vtisícové aule a viděla jsem ho na pódiu na živo, že se mi dostalo té cti, být sním v jedné místnosti. Opřestávce jsem se sním pak iosobně setkala,“ říkádívka.

Nyní studuje magisterské navazující studium. „Teď se zadávají diplomové práce. Chtěla bych dál pokračovat na své práci. Panu Zapletalovi z odboru ochrany olomouckého magistrátu bylo líto, že jsem knim přišla na praxi ve chvíli, kdy sbakalářskou prací už nebylo moc co dělat, v tom smyslu, že bych ještě pro ně zpracovala nějakou analýzu,“ říká studentka.

„Proto chtěl, abych pokračovala vpráci na základě jejich potřeb nebo jejich zadání. Na katedře mi to schválili a spanem Zapletalem se domlouváme na na dalších krocích,“ dodala Vondráková.