„Někdo nám řekl, že tahle možnost tu je, a my jsme si s manželkou řekli, že si některé věci osvěžíme a něco se dozvíme. Nechtěli jsme ustrnout a sedět doma u televize. Popohnalo nás to a stále máme chuť se něčemu přiučit,“ řekl student senior.

Studium na Univerzitě třetího věku je velmi podobné vysokoškolskému. Každý z posluchačů si ale může vybrat, zda chce mít studium pasivní, tedy že bude absolvovat přednášky a na závěr dostane osvědčení, nebo aktivní studium. V druhém případě musí na konci každého semestru vypracovat práci a na závěr studia obdrží diplom.

„Jsme jako normální studenti, máme index, kam se vše zapisuje. Lišíme se jen tím, že jsme starší a chodíme sem jednou týdně. Po ukončení studia je pak vždy promoce, na které zasedají univerzitní hodnostáři a dostáváme diplomy. Ty jsou ale spíš jen pro nás,“ upozornil senior.

„Manželka chce studovat ještě dál. Baví nás to a je to i společenská záležitost. Scházíme se tam se známými, po přednášce si zajdeme na kafíčko a popovídáme si,“ dodal Jurka.

Na Univerzitu třetího věku se v Olomouci mohou hlásit jen lidé, kterým je padesát a více let. Jde o zájmové studium, které neposkytuje vysokoškolské vzdělání ani žádnou kvalifikaci.

„Hlásí se už i padesátiletí, kteří čekají, až dosáhnou potřebného věku. Už to není tak, že by sem chodili jen lidé v důchodovém věku, jsou tu i lidé, kteří jsou ještě zaměstnaní,“ řekla Radmila Wagnerová ze sekretariátu Univerzity třetího věku.

Dle jejích slov je zájem veliký. „Nestíháme zařadit všechny zájemce a rozšiřujeme kapacitu. Ale bohužel do nekonečna to nejde. Hromadí se nám lidé, kteří už bohužel nebyli pro ten daný rok zařazeni, a tak je přesouváme do dalšího roku. Už teď máme obsazený akademický rok 2008/2009 a zároveň už bereme přihlášky i na další rok 2009/2010,“ řekla Wagnerová.

Studium na univerzitě trvá tři roky a stojí osm set korun za rok. První ročník je všeobecný a v dalších dvou letech si posluchači zvolí, co chtějí studovat. Jakmile jeden cyklus skončí, lidé si obvykle vyberou další, specializovaný.

Studují pak ale už jen dva roky. „Mohou si vybrat například ze společenských věd, kultury či z tělovýchovně nebo teologicky orientovaného cyklu,“ pokračovala Wagnerová.

Důvody, proč lidé navštěvují univerzitu, mohou být různé. „Většinou ale říkají, že jsou například čerstvě v důchodu a?že nechtějí, aby jim zakrněl mozek,“ vysvětlila s úsměvem Wagnerová.