Dřevěný zahradní domek, který se nacházel v těsné blízkosti rodinného domu, v noci na 19. března zapálil žhář, policisté na místě objevili zbytky chemikálií. Pachatele dosud policisté nedopadli.

„Případ je dosud v šetření,“ sdělil mluvčí šumperské policie Josef Bednařík.

Majitel vypálené chaty Jiří Kostelecký není moudrý ani ze zprávy, kterou obdržel od šumperského Hasičského záchranného sboru. Ve zprávě vyšetřovatel hasičů uvádí:

„Na základě šetření příčiny požáru na místě samém bylo zjištěno porušení zákona o požární ochraně dosud neznámou osobou. Tato osoba si nepočínala tak, aby nedocházelo ke vzniku požáru, zejména při používání tepelných, elektrických, plynových a jiných spotřebičů a komínů při skladování a používání hořlavých nebo požárně nebezpečných látek, manipulaci s nimi nebo s otevřeným ohněm či jiným zdrojem zapálení.“

Kostelecký tvrdí, že chata byla zcela odpojena od přívodu plynu i elektřiny, rodina v ní měla uskladněný nábytek a věci z domu, který opravuje.

Nejednalo se o žádný dřevený přístavek, ale patrovou chatu, která byla uzpůsobena k letnímu bydlení. Požár jí zcela zničil, škoda byla vyčíslena na čtvrt milionu korun.

„Požáru si v noci všiml syn, probudilo ho světlo. To už byla chata úplně v plamenech. Policejní pes na místě našel hadry nasáklé benzínem, je to jednoznačné žhářství. Když jsme navíc v noci požár zpozorovali, stačili jsme si všimnout, že dveře chaty byly otevřené. Pachatel se na pozemek dostal dírou, kterou udělal v plotě, pes našel stopy, navíc pár metrů za domem byly koleje od auta,“ řekl Jiří Kostelecký.

Požár chaty se mu podařilo zachytit na videokameru, kterou spustil ihned poté, kdy zalarmoval hasiče.

Nepochybuje o tom, že žhářství má přímou souvislost s Vítkovskou kauzou, ve které jako jeden z obviněných figuruje jeho nevlastní syn.

„Rodiče ostatních bydlí v panelácích, jedna rodina se z Bruntálska dokonce odstěhovala úplně. My jsme jediní na ráně. Bohužel policie mi žádný výsledek vyšetřování nesdělila, byl jsem se tam informovat minulý týden,“ konstatoval Kostelecký.

Nevlastní syn Kosteleckého Václav Cojocaru byl v rodinném domě v Terezíně, tehdy ještě místní části Sobotína, dnes Petrova, zatčen loni v srpnu. Pro mladíka do Petrova přiletěl vrtulník se zásahovou jednotkou na palubě, zatčeného pak převezla k výslechu a pak do vazby.

Soud s mladíky, kteří jsou obviněni, že hodili zápalnou láhev do domu romské rodiny ve Vítkově, přičemž se těžce popálila tehdy dvouletá Natálie, začne 12. května.

Rodina Václava Cojocaru žije v sice v Terezíně sedmý rok, ale mladík vyrůstal v Horním Benešově. Tam měl úzké vazby na své kamarády, kteří byli rovněž obviněni v kauze Vítkov. Před soudem stanou za pokus o vraždu.