Pravděpodobně šlo o technickou závadu, žhářství hasiči vyloučili. „Na místě došlo k zahoření uniklého oleje, zřejmě po technické závadě. Následně se plameny rozšířily na vybavení a další elektrotechnickou část,“ uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. „S největší pravděpodobností lze vyloučit úmysl či nedbalost jiných osob,“ dodal.

Požár oznámila v pondělí odpoledne ostraha objektu, který se nachází v ulici Šlechtitelů. Na místo vyrazili kromě dvou profesionálních jednotek i dobrovolní hasiči. „Operační středisko ihned vyslalo dvě cisternová vozidla a vozidlo výškové techniky. Na pomoc zamířily také jednotky dobrovolných hasičů z Holice, Černovíru a Chválkovic,“ řekl Zdeněk Hošák.


Škody jdou podle majitele bioplynky do statisíců. Kdyby se požár rozšířil, mohly být zráty mnohem větší. „I díky včasnému zalarmování jednotek můžeme mluvit o uchránění hodnot v řádech milionů korun,“ upozornil mluvčí hasičů. „Požár se podařilo velmi rychle lokalizovat a prostory odvětrat,“ dodal.

Do výrobny se museli hasiči dostat přes zamčené dveře. „Po vniknutí do uzamčených prostor nalezli v zakouřeném areálu ohnisko požáru na ploše zhruba jednoho metru čtverečního,“ popsal rychlý zásah hasičů Zdeněk Hošák. Informaci o tom, že v prostorách s technologií bioplynové výrobny hoří, dostal majitel i prostřednictvím sms brány.


Během požáru se naštěstí nikdo nezranil. Přesný důvod toho, proč v prostorách s technologií začalo hořet, budou hasiči znát až po skončení vyšetřování. „Příčina vzniku požáru je aktuálně svěřena k došetření do rukou vyšetřovatele příčin vzniku požáru. Pracuje se s variantou technické závady nebo poruchy technologie,“ uzavřel Zdeněk Hošák.