Hasičům se nakonec podařilo problém vyřešit, diváky tak evakuovat nemuseli. Škoda se vyšplhala na 70.000 korun, řekl dnes ČTK krajský mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Do Moravského divadla dorazili hasiči po 20:30. „Zakouřené prostory a šíření kouře po budově ventilací nevěstilo v prvotní chvíli nic příjemného. Hasiči v dýchací technice průzkumem v suterénu nalezli během chvíle zdroj vzniku kouře,“ uvedl mluvčí.

Záchranáři měli v první chvíli obavy z možného šíření požáru, zvažovala se proto také evakuace. Hlediště totiž v té chvíli bylo plné diváků.

„Měli strach, že by se to mohlo šířit vzduchotechnikou, která však do těchto míst nevede. Nakonec jsme plánovanou evakuaci po domluvě zastavili,“ řekl dnes ČTK technický náměstek divadla Rostislav Czmero. „Představení se normálně dohrálo,“ doplnila jej šéfka uměleckého provozu Marcela Arelyová.

K tomuto rozhodnutí přistoupili odborníci poté, co detailně prozkoumali plány větracích šachet. Hasiči navíc pomocí speciálního detekčního přístroje po celou dobu monitorovali prostory předsálí i v sále.

„Naštěstí jsou tyto dva prostory odděleny a nejsou spojeny žádnými průduchy, kudy by se kouř dostal jak do sálu, tak i do prostor pracovníků divadla,“ doplnil mluvčí hasičů.

Podle technického náměstka Czmera zahořel v krytu civilní ochrany náhradní zdroj, který napájí osvětlení. Důvodem bude zřejmě technická závada. Hasiči zakázali využívat technologii do provedení opravy a revize zařízení.