SHRNUTÍ PRVNÍHO DNE: Obří požár v Chropyni (videa, fotogalerie, on-line přenos)

Obyvatelé ulic Hrad, Františkov a Drahy se konečně mohu vrátit do svých domovů. Informovala o tom o půl páté večer krajská policejní mluvčí Jana Bartíková. „Požár chemičky je téměř zlikvidován a žádné další kritické situace neočekáváme,“ ubezpečila mluvčí. Běžných hodnot podle ní dosáhly i škodliviny ve vzduchu.

Dobré zprávy přinesli k večeru i hasiči. Před pátou hodinou se totiž po dlouhém boji dostali k ohnisku požáru.Vytvořili frontu a zahájili zapěnění prostoru. „V něm bude překryto jádro velkého ohniska, které nejdéle odolávalo třídennímu náporu hašení,“ uvedl Mitáček s tím, že jde o klíčový okamžik k ukončení nařízené evakuace.

Úplné uhašení je teď podle mluvčího otázkou dnů. „Hlavní jádro uhasíme ještě dnes, ale u tak velkého požáru je zcela běžné, že hasiči na místo jezdí ještě týden a dohašují. Řada míst totiž zůstala zakryta a drobná ohniska a mohou se projevit drobná ohniska,“ vysvětlil Mitáček.

Těžká technika bude na místě pracovat ještě během noci. „Ta nám obrovsky pomohla. Jen díky ní jsme se dostali k ohnisku tak rychle,“ chválil tým z Hlučína i s ohledem na to, že evakuovaní se chtěli co nejrychleji vrátit domů.

Než se ale na místo požáru dostanou kriminalisté bude ještě nějakou dobu trvat. „Vyšetřování případu už začalo. Prověřujeme, zda došlo k trestnému činu obecné ohrožení z nedbalosti,“ upřesnila policejní mluvčí.

Starosta města si oddechl

„Chystáme hlášení o tom, že k sedmnácté hodině definitivně končí evakuace. Informaci zveřejníme i na webových stránkách,“ oznámil Jaroslav Hloušek.

Byla na něm znát velká úleva a dojetí. „Je mi trochu smutno. Teď teprve na mi dochází, co se všechno stalo a jsem rád, že nedošlo k žádnému většímu zranění. Dva dobrovolní hasiči se sice zranili, ale celkově všechno dopadlo dobře,“ odechl si Hloušek. Dodal, že hodně práce ještě bude nutné odvést. Požár bude potřeba hlídat a poté odstranit všechny následky.