Oheň se pak rozšířil i vně budovy, kde jej likvidovali hasiči v dýchací technice. „K účinnému postupu zdolání požáru využíváme i speciální hasící a řezací zařízení Cobra, pomocí něhož injektáží likvidujeme zahoření v nepřístupných místech. Ta vykazují nebezpečné teploty pozorovatelné termokamerou i viditelným zakouřením," popisoval v pondělí před 15. hodinou krajský mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Do akce se tak v průběhu dvou dnů dostala spousta různých ručních nástrojů, výškové techniky a jiných pomocníků. Nutno také zmínit nebezpečí pro hasiče v podobě prudkých vznícení s možností výbušnosti, nehledě na prach, špínu a špatnou viditelnost.

Náročný zásah

„Jednalo se v součtu o téměř 48 hodin trvající událost, kdy jsme v etapách likvidovali malá či drobná ohniska hořícího uhelného prachu v prakticky nepřístupných místech, kde by bez „hrubé síly“, ale hlavně šikovnosti, improvizace a kompromisních řešení kolegů nebylo možné požár úspěšně likvidovat,“ shrnul zásah ve středu ráno mluvčí hasičů.

Proč v teplárně začalo hořet, došetřuje na místě hasičský vyšetřovatel. Výše škody zatím není vyčíslena.

Do akce se zapojily jednotky profesionálních stanic Olomouc, Přerov, Šternberk a také dobrovolné jednotky místních části Olomouce - Chválkovice a Černovír. „Na místě došlo k několika drobným zraněním, naštěstí bez vážných následků,“ uzavřel Zdeněk Hošák.