Ke dvěma požárům domů, které se rozhořely od komínového tělesa, vyjížděli krajští hasiči v polovině minulého týdne, nejdříve zasahovali ve Vilémově na Olomoucku.

„V chodbě budovy v podvečer došlo k zahoření regálu od dvířek komína. Na místo vyjížděli profesionální hasiči z Litovle a Konice a dobrovolní z Náměště a Senice na Hané. Za pomoci několika proudů se jim podařilo požár uhasit," řekl mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák s tím, že škoda byla naštěstí jen minimální.

Od komína začala o pár hodin později hořet také střecha domu v Šumperku, kde zasahovali šumperští profesionálové a dobrovolníci z Temenice a Nového Malína. Hasiči museli rozebrat část střechy, pak už se oheň podařilo rychle lokalizovat.

„Obě topeniště jsme provizorně vyčistili a pak jsme důkladně zkontrolovali požářiště. Následujícího dne jsme se museli v dopoledních hodinách na stejné místo vrátit, protože se oheň opět rozhořel. Požár byl rychle lokalizován a zlikvidován, následovala další kontrola termokamerou," poznamenal Zdeněk Hošák. Plameny způsobily škodu za přibližně 10 tisíc korun.

V čem tkví nebezpečí?

Nejčastější příčinou požárů vzniklých od komínových těles bývá například zazděný trám, dlouho nečištěný komín plný sazí, nepořádek a hořlavé předměty uložené u komínů nebo nevhodné palivo.

„Lidé často topí odpadem nebo vlhkým dřevem a komíny se pak velmi rychle zanášejí. Nebezpečné je také zapalování v kamnech za pomoci hořlavé látky. Letos jsme již v Olomouckém kraji vyjížděli k 51 požárům, které se rozšířily od komínového tělesa," sdělila mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková.

V polovině března se při zapalování v kamnech hořlavinou a následném požáru popálilo pět stavebních dělníků, kteří rekonstruovali statek ve Stříteži nad Ludinou.

Podle soudního znalce v oboru požární ochrany Pavla Dědiče, který každoročně posuzuje desítky tragických případů otrav kvůli nefunkční nebo poškozené spalinové cestě, lidé na revizích a kominících stále šetří. Neuvědomují si, že kvůli zaneseným komínům jim nehrozí jen riziko otrav a požáru, ale zbytečně se jim zvyšují také náklady na topení.

„Nános sazí o výšce jednoho milimetru sníží výkon spotřebiče o pět procent, pětimilimetrová vrstva sazí o čtvrtinu. Větší nánosy už považujeme za zvýšené požární nebezpečí," upozornil Pavel Dědič.

Kominíka by si majitelé nemovitostí měli nejméně jednou ročně, nejlépe před novou topnou sezonou. Měl by to však být řemeslník, který je v oboru vyučený a má živnostenský list.

„Doporučujeme vyžádat si v případě pochybností také výuční list. Poctivý řemeslník zákazníkovi jistě tento dokument rád ukáže. Nepoctivec bude mávat živnostenským listem a tvrdit, že to stačí. V létě nabízeli čištění také velmi pochybní kominíci, kteří rozdávali potvrzení o revizi prakticky ze silnice a kontrolu spalinové cesty ani neprovedli," vzpomněl Pavel Dědič na podvodníky, kteří si chtěli snadno přivydělat.

Četnost kontrol u spotřebiče o výkonu do 50 kW

Čištění spalinové cesty:

– pevné palivo – při celoročním provozu 3 krát ročně
– pevné palivo – při sezónním provozu 2 krát ročně
– kapalné palivo – 3 krát ročně
– plynné palivo 1 krát ročně

Kontrola spalinové cesty – u všech druhů paliv stačí 1 krát ročně

Výběr pevných znečišťujících látek a kondenzátu – u všech druhů paliv stačí 1 krát

Zdroj: Nařízení vlády 91/2010 Sb. O podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv

Pozn. Za sezonní provoz se považuje doba nepřesahující v součtu šest měsíců v kalendářním roce