„Na místo byly vyslány tři jednotky hasičů i s výškovou technikou, jelikož se jednalo o byt ve třetím patře,“ popisovala zásah mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Lucie Balážová.

Muž se zatím pokusil zvládnout plameny sám pomocí hasicího přístroje. Hasiči i díky tomu požár velmi rychle lokalizovali a zlikvidovali.

„Zabránili tak jeho rozšíření, díky šetrnému přístupu a využití termokamery také větším škodám. Ve spolupráci s dobrovolnými jednotkami využili přetlakovou ventilaci k odvětrání objektu,“ uvedla mluvčí.

U požáru zasahovala profesionální jednotka ze stanice Olomouc a dvě dobrovolné jednotky z Olomouce, a to Chválkovice a Černovír.

Způsobená škoda byla vyčíslena na 750 tisíc korun. Příčinou požáru byla podle vyšetřovatele hasičů závada na elektroinstalaci pračky.

„K rozšíření požáru na celý spotřebič a další vybavení ovšem došlo kvůli nepřítomnosti obyvatele bytu, který by jinak počínající problém odhalil dříve. Pochvalu si nicméně zaslouží to, že se snažil požár zdolat vlastními silami a využil k tomu hasicí přístroj, který byl nainstalovaný na chodbě bytového domu,“ sdělila Balážová.

Podle hasičů se bohužel nejedná o ojedinělý případ. U požárů spotřebičů, jako jsou klimatizace, pračky, sušičky, mikrovlnky či varné konvice, zasahují v Olomouckém kraji v průměru pětadvacetkrát ročně. „Škody se pohybují v milionech korun,“ poukázala Lucie Balážová.

Hasiči proto připravili pár základních rad, jak požárům spotřebičů předcházet:

• Při instalaci spotřebiče se spolehněte na odbornou firmu či prověřeného odborníka.

• Dodržujte návod výrobce ve všech bodech.

• Zapnuté spotřebiče nenechávejte bez dozoru. Raději je nezapínejte, ani když jdete spát.

• Při odjezdu na delší dobu vytáhněte ze zásuvky spotřebiče, u kterých je to možné.

• Při odjezdu na delší dobu uzavřete přívody vody a plynu.

• Pořiďte si domů požární hlásič a hasicí přístroj. Udržujte je v provozuschopném stavu. Můžou vám zachránit život a uchránit majetek.

• Zavčas zavolejte hasiče. Urychlíte profesionální pomoc pro případ, že byste požár nezvládli vlastními silami.

Zdroj: HZS Olomouckého kraje