„Oheň na sklizeném poli často velkou škodu nenadělá, přesto je nebezpečný a může se rozšířit, nebo někoho zranit,“ uvedla mluvčí olomouckých hasičů Vladimíra Hacsiková. Naposledy právě takový požár po sobě zanechal stotsícovou škodu, když se oheň ze strniště u Velkého Týnce rozšířil mezi nesklizenou pšenici.

„Oheň na poli zlikvidovali hasiči v neděli odpoledne. Plameny stačily zasáhnout asi tři hektary pšenice v hodnotě přes sto tisíc korun, příčina požáru je dosud v šetření,“ informovala Hacsiková.

Další dva požáry museli řešit hasiči už v sobotu. Tentokrát zapálil pole s ječmenem u Přáslavic pravděpodobně úder blesku. „Shořelo asi sedmsetpadesát metrů čtverečních pole, majitel škodu vyčíslil na čtyři tisíce korun,“ doplnila mluvčí hasičů.

Druhý sobotní požár slámy v Olomouci Holici po sobě nenechal hmotné škody. Už minulý týden vyjížděli v souvislosti se sklizní hasiči třikrát za jediný den. Minulou neděli pak na poli kompletně shořel osobní automobil, který vezl kombajnérům oběd a horký výfuk pod ním zapálil slámu. Více ZDE.

Mezi nejčastější příčiny vzniku těchto požárů patří podle hasičů nedbalost. Některé zemědělské stroje a zařízení totiž neodpovídají technickým předpisům. „U traktorů a strojů používaných při sklizni je zapotřebí, aby měly výfuky opatřeny účinným lapačem jisker. Oheň se v suchém strništi velmi rychlé šíří a jeho lokalizace není pro zasahující jednotky vždy snadná,“ vysvětlila Hacsiková.

Požáry zemědělských ploch v kraji
rok 2006 35 požárů
rok 2007 50 požárů
do 3.8.2008 16 požárů
Zdroj: HZS Olomouc