Hasiči, kteří u požáru v Chudobíně na konci loňského července zasahovali se shodli v tom, že objekt někdo zapálil. Svědci tehdy na místě zahlédli nezletilé chlapce, kteří měli na střechu budovy o rozměrech deset krát šest metrů hodit hořící hadr. Od něj se lehká střešní krytina onduline okamžitě vzňala. Oheň budovu, kde bylo občerstvení a společenská místnost úplně zničil, škoda dosáhla půl milionu korun. Případem se hned začala zabývat policie. Po několikaměsíčním vyšetřování však nikoho neobvinila.

SOUVISEJÍCÍ: Mladík zapálil v Chudobíně kiosek, škoda je půl milionu. PODÍVEJTE SE

Prý si jen něco zkoušeli

„Mladíkům totiž nebyl prokázán úmysl, že kiosek chtěli zapálit. Tvrdili, že si tam jen něco zkoušeli. Případ jsme proto předali k projednání na hasičský záchranný sbor. Ten se jím bude zabývat v přestupkovém řízení, které může skončit pokutou," popsala další postup krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák potvrdil, že se jim případ po několika měsících policejního vyšetřování vrátil zpět. V současnosti podle něj probíhá správní řízení, které vede právní oddělení hasičského záchranného sboru (HZS).

„Případ je dosud v řešení, není proto možné o průběhu správního řízení sdělovat žádné informace," poznamenal Hošák.

Jak je to s pokutami?

Při méně závažných prohřešcích hasiči běžně ukládají blokové pokuty na místě do jednoho tisíce korun. Jedná se například o případy, kdy lidé vypalují starou trávu a oheň se rozšíří nebo lidé založí požár například při svařování v dílně či při ukládání žhavého popela do plastové popelnice.

„Rozsáhlejší požáry s vyšší škodou se řeší ve správním řízení. U fyzických osob můžeme uložit pokutu až pětadvacet tisíc korun. U právnických se jedná o postihl až do výše jednoho milionu. Vzpomínám si z loňska například na požár, kdy zaměstnanci firmy na střeše domu svařovali lepenku, střechu zapálili a ta pak celá shořela. Pokuta ve správním řízení tehdy dosáhla deseti tisíc korun," upřesnil Hošák.

Chudobínští přišli o zázemí

Obyvatelé Chudobína se stále musejí obejít bez jediné společenské místnosti, kde se mohli scházet při různých akcích. Objekt přitom před třemi lety prošel kompletní rekonstrukcí.

„Po požáru ale byla stavba tak zničená a narušená, že jsme ji museli celou strhnout. Na nový kiosek se připravuje projekt. Jestli se na něj ale podaří sehnat peníze, to bohužel nevíme," uvedl předseda osadního výboru Michal Dračka.