Na místo vyjíždělo krátce před půl desátou večer několik olomouckých jednotek včetně dobrovolných hasičů z Černovíra a Chválkovic.

Ze vstupních dveří a několika oken se už valil hustý černý kouř.

„Hned jsme zahájili záchranu lidí z bytů. Obyvatelé na nás volali z oken a upozorňovali na štiplavý dým vstupující do jejich domácností. Hasiči je za pomoci tzv. vyváděcích masek rychle a včas dostali do bezpečí,“ popsal dramatický noční zásah mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák.

Podle majitele činžáku začalo hořet někdy kolem 20. hodiny.

„V suterénních prostorech, kde je sklad a byl tam nájemník. Zakouřil si a nedopalek mu spadl do koše. Myslel si, že to uhasí, ale nenašel vědro,“ popisoval vlastník historického domu Josef Bartek.

"Věřím mu, je to opilec, ale pracant. Díky hasičům, že se nikomu nic nestalo," oddychl si majitel domu, který dopoledne organizoval vyklízení zničeného a zakouřeného vybavení.

Zdroj: Youtube

Včas se probudil

Na místo vyjížděl také hasičský evakuační autobus, kde se lidé mohli zahřát. Ke stejnému účelu byla využita rovněž zasahující vozidla.

V objektu hořelo v suterénu a zřejmě také v obytné části. Z té se dostal do bezpečí obyvatel jednoho z bytů.

„Procitnul poté, co byl na životě ohrožen nebezpečnými zplodinami. Pomoc zdravotníků nevyžadoval a přestože nebyl zraněný, zkontroloval hned na místě jeho stav zdravotník z řad hasičů,“ řekl Zdeněk Hošák.

Požár se hasičům podařilo brzy uhasit. Zakouřené prostory pomocí přirozeného větrání i přetlakové ventilace odvětrali. Lidé se pak mohli vrátit do svých bytů. Příčinu vzniku požáru zatím hasiči vyšetřují.

„S největší pravděpodobností se jedná o neopatrnost při manipulaci s otevřeným ohněm. Škoda je předběžně vyčíslena v řádech statisíců korun. Při požáru se nikdo nezranil. Kromě patnácti lidí hasiči zachránili také čtyři zvířecí mazlíčky,“ dodal mluvčí hasičů. 

Silnice přes Červenohorské sedlo - 31. 1. 2019
VIDEO: Přes Sedlo jako v Mrazíkovi - takto se teď jede pohádkovou zimou