Do ovzduší uniká dým s jedovatými zplodinami. Velitel zásahu proto vyhlásil nejvyšší možný stupeň požárního poplachu. Policisté evakuují obyvatele přilehlých ulic. Hasiči z Olomouckého kraje s cisternami pomáhají čerpat vodu z rybníka, který je přímo naproti sídla firmy.

Na místě nyní zasahuje více než třicet jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů ze Zlínského, Olomouckého i Jihomoravského kraje.

„Z Olomouckého kraje je jich tu pět. Dvě profesionální z přerovské a kojetínské stanice a tři dobrovolné sbory z Němčic nad Hanou, Horních Moštěnic a Troubek. Pomáháme čerpat vodu z nedalekého rybníka do vrtulníku. Doplňujeme ji i do cisteren, které jsou na místě požáru,“ popsal přímo z Chropyně mluvčí hasičů Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Právě nedostatek vody komplikuje hašení požáru. Plameny totiž vyřadily čerpadlovou stanici a tím i hydrantovou síť. Oheň se zatím nepodařilo dostat pod kontrolu. Také kvůli silnému větru. Hasiči se proto soustředí na to, aby se požár nerozšířil ještě na další domy.

„Není to tu pěkný pohled. Hoří několik budov. Dým stoupá velmi vysoko a zahlcuje jižní část obce. Vypadá to tu jak za války. Velitel zásahu nařídil, aby lidé raději nevycházeli z domů. Odhaduji, že oheň hasiči mohou uhasit tak zítra večer,“ přiblížil atmosféru Hošák s tím, že hasiči z Olomouckého kraje by měli v Chropyni pomáhat do pátečního večera.

Přímo na místě také pomáhá hasičský psychologický tým z Olomouce. Hasiči společně s policisty zahájili evakuaci obyvatel přilehlých ulic, které kouř s jedovatými zplodinami ohrožoval nejvíce. Vozí je do místní tělocvičny.

Kvůli zásahů téměř třiceti jednotek museli hasiči uzavřít všechny příjezdové cesty do města. Pouští jen autobusy a záchranáře.

V Olomouckém kraji k podobně rozsáhlému požáru v posledních několika letech nedošlo. Podle hasičů byl jeden z největších zásahů za poslední dobu loni v dubnu při požáru výrobní haly akvárií v areálu Sigmy v Lutíně nedaleko Olomouce.

Plameny se snažilo zkrotit po celý den šestnáct jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Při požáru se vážně zranil jeden muž, který v hale přespával. Škoda přesáhla dvacet milionů korun.