Obří požár v Chropyni - den první (videa, fotogalerie, on-line přenost z požářistě)

Stále ale není jasné, kdy se domů vrátí necelé čtyři stovky evakuovaných obyvatel tří ulic.

„Máme ohlasy, že chtějí domů, už proto, že by měli jít v pondělí do práce,“ řekl Deníku starosta města Jaroslav Hloušek. O tom, kdy nařízená evakuace skončí, ale polemizovat nechtěl. „Budeme měřit obsahy škodlivin v ovzduší a zítra se uvidí,“ poznamenal v sobotu po deváté hodině.

Že se situace lepší potvrzuje i plán nedělních hasebních prací.

„Pokud nevznikne nějaká situace, ve které by byl nutný vrtulník, už ho asi zítra povolávat,“ odhaduje Hloušek.

Krizový štáb také v sobotu večer rozhodl, že bude v neděli pozván hasičský sbor, který se zabývá shazováním zdí.

„V místech největších ohnisek by to mohlo pomoci dostat se k ohni a hasit ho přímo,“ objasnil starosta.

Sobotního zásahu se účastnilo asi sto třicet hasičů a čtyřicet policistů, včetně kroměřížských strážníků, kteří dohlíželi na bezpečnost uzavřených ulic. V neděli by se měly počty snížit. „Pracovat bude kolem sedmdesáti hasičů a zhruba pětadvacet policistů,“ spočítal starosta.

A jak to vypadalo v sobotu večer s ohněm?

„Po více než čtyřiceti hodinách intenzivních hasebních prací se podařilo zcela zlikvidovat požár asi na dvou třetinách zasaženého prostoru,“ informoval kolem šesté hodiny večer mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Pak ale dodal, že hasiče stále čeká to nejhorší: Uhašení samotného jádra a hlavního ohniska požáru. „Toto místo je stále nedostupné a je ukryto pod hromadou trosek ze zřícených budov,“ vysvětlil Mitáček s tím, že k místu není možné se dostat ze země, z výšky ani ze vzduchu. Hasiči ale i tak stále postupují k poslední třetině zničených budov, kde vyhořívá velké množství plastů.

V sedm hodin večer vystřídaly hasiče, kteří dosud pracovali, čerstvé posily.

Hasiči nakonec ani nevyužili plánované jímky, která měla sloužit k opakovanému použití vody k hašení. „Z čističky odpadních vod totiž přišla informace, že jsou schopni nadále čistit splachovou vodu z hašení,“ objasnil Mitáček.

Deník ráno opět přinese aktuální informace z požářiště.