Hořet začalo ve čtvrtek v servisní hale na třídě Kosmonautů, požár zasáhl lakovnu a karosárnu. Několik aut poškodil. Nikdo se nezranil.

Předběžná škoda se podle policistů pohybuje mezi 8 a 12 miliony korun. 

Proč požár vznikl a zda je na vině závada, nedbalost či úmysl se stále vyšetřuje.

U zásahu byly od šesti ráno desítky hasičů z pěti jednotek.

Požár se po zhruba hodině a půl podařilo lokalizovat, plně uhasit se oheň povedlo až před polednem. 

"V průběhu dopoledne hasiči za pomoci termokamery dohledávali a postupně likvidovali skrytá ohniska požáru. Jako hodně účinné se ukázalo použití hasicího zařízení Cobra, za jehož pomoci hasiči zasahovali hlavně na střeše, kterou bylo nutné zhruba z 1/3 kompletně rozebrat," informoval po poledni mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Úplnou likvidaci požáru ohlásil velitel zásahu krátce před půl dvanáctou.

"V současné době na místě zasahují pracovní z Technického ústavu požární ochrany a na místě je také pes určený na vyhledávání akcelerantu. Škoda vzniklá požárem ještě nebyla přesně stanovena, ale bude se pohybovat v řádech milionů korun," uvedl Zdeněk Hošák.

Podle něj se jedná o jeden z největších požárů od začátku roku.

V době požáru uvnitř budovy nikdo nebyl. Zaměstnancům firmy, kteří přišli brzy ráno do práce, se podle Hošáka podařilo většinu automobilů zachránit. Několik z nich však oheň i kouř poškodil.

Manažerka společnosti Samohýl Olomouc, která areál provozuje, se k celé události odmítla vyjádřit.

Pomohla Cobra

Hasiči na místo přijeli před šestou hodinou.

Požár zasáhl budovu a střechu karosárny o rozměrech asi třicet na čtyřicet metrů.

Hrozilo, že plameny přeskočí na další budovu, a proto se ji hasiči snažili chránit.

„Uvnitř nikdo nebyl, vyloučili jsme to průzkumem. Nedařilo se nám oheň uhasit, proto povolali speciální hasící kontejner Cobra. S jeho pomocí jsme rozřezali střešní konstrukci a snažili se dostat k jednotlivým ohniskům požáru. Ve střešní konstrukci je polystyrenová termoizolace, střecha je pokrytá térem, který je vysoce hořlavý," popsal zásah mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Pohled přes třídu Kosmonautů pořízený kolem šesté hodiny ráno. Vlevo nahoře je vidět požár autosalonu

Pohled přes třídu Kosmonautů pořízený kolem šesté hodiny ráno. Vlevo nahoře je vidět požár v areálu autosalonu. Foto: Petr Kitaš

Plameny na střeše a zápach 

„Požár musel vypuknout někdy okolo páté hodiny, půl šesté, možná o něco dřív," sdělil Deníku Petr Kitaš, který brzy ráno procházel kolem.

„Šel jsem okolo něco před šestou hodinou, zrovna přijížděly další dva vozy hasičů od tržnice. Byly vidět plameny stoupající ze střechy a kolem Moravy byl cítit zápach. Nejspíš spálené plasty a guma," popsal Olomoučan.

Na místo se vydali i policisté.

Místo požářiště ohledávali speciální jednotky, chemici, psovodi a pracovníci Technického ústavu požární ochrany, kteří vyhledávali chemické akceleranty, tedy látky, které podněcují zahoření.

„Zajištěné stopy budou následně podrobeny znaleckému zkoumání, na základě kterého budou zjišťovány příčiny a okolnosti vzniku požáru. Výsledky budou známy v řádu několika týdnů," uvedla policejní mluvčí.

Předběžná škoda byla podle ní vyčíslena na 8 až 12 miliónů korun.

Doplnila, že byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu Obecné ohrožení z nedbalosti.

„Řízení je vedeno proti neznámému pachateli. V případě prokázáni viny pak hrozí odsouzenému trest odnětí svobody v rozmezí od dvou do osmi let."