Na návštěvě u známých ve vile v Hněvotíně u Olomouce, kterou postupně rekonstruují, se našly ukryté písemnosti, většina z období první republiky, jiné byly dokonce i starší.

Patřily původním vlastníkům domu, kteří byli po roce 1945 odsunuti. Písemnosti se týkaly výroby tvarůžků a pivovarnictví na Hané.

Známí jej pozvali zhruba před dvěma lety na obhlídku domu a nabídli mu, abych si odvezl „papíry“, které postupně sestěhovali ze všech místností.

Jelikož sbírá především starší periodický tisk, může se pochlubit například časopisem Огонёк neboli Ogoněk z února 1917, a všelijaké historické dokumenty, měl z daru velkou radost.

Pořádně se k písemnostem dostal až letos na jaře. Mezi mini objevil účetní knihy, žádosti o úvěry, seznam odběratelů tvarůžků, inventární knihy, noviny, plakáty i soukromá korespondence.

Do rukou se mu také dostal svazeček dopisů. V jednom z nich objevil recept na výrobu piva od sládka jménem Antonin Taczek. „Jelikož jsem člověk zvídavý a zajímám se o historii, pátral jsem po původu a autorovi tohoto receptu. Řada informací se dá vyčíst z knih pana doktora Ticháka, který píše rovněž o hanáckých pivovarech,“ říká objevitel.

O Antoninu Taczkovi však nic.

Spory mezi Čechy a Němci

Příběh ale nekončí! Po několika dnech, když docent Šaradín o nálezu hovořil se svými známými, ptal se jich na jméno pana Taczka.

Ti ho zavedli do nedaleké hospůdky, kde sedělo několik místních štamgastů. Vyprávěli mu zejména o příbězích sporů mezi Němci a Čechy, jak se zakazovala česká škola, Češi kupovali české zboží, Němci německé…

Tvarůžky se vozily prý až do Terstu. V obci se prý vařilo právě i pivo! Bylo to po krachu olomouckého měšťanského pivovaru.

Pan docent se však příliš dalších informací nedověděl: „Jediné, co vím, je to, že olomoucký velmi zadlužený pivovar krachl v roce 1914. Dopisy a dvě pohlednice pana Taczka jsou z fronty z let 1916 a 1917.“

Jelikož je docent Šaradín ke všemu velký milovník a znalec piva a zejména lokálních pivovarů, rozhodl se, že o tajemném sládkovi zjistí více.

Výzva redakcePokud vy o Antoninu Taczkovi cokoliv víte, neváhejte se nám ozvat. Přínosné indicie oceníme.

Petr Hoxa
Autor je badatelem a spolupracovníkem redakce