Farmak je víceméně rodinným podnikem, v pozici místopředsedkyně představenstva, PR manažerky a tiskové mluvčí působí dcera Jiřího Žáka a členkou představenstva je i jeho vnučka.

„Pracuje zde také moje neteř," podotkl předseda představenstva Farmaku.

V polovině září jste obdržel Cenu primátora Olomouce za přínos v hospodářské oblasti. Čím jste podle vás přispěl?

Při privatizaci v 90. letech řada českých podniků zmizela. Farmak jakožto česká firma ale funguje celou tu dobu. Já se už tenkrát domníval, že by Češi mohli také dobře podnikat. Protože jsem tady pracoval dlouho, dostal jsem za úkol připravit privatizaci tehdy státního Farmakonu. Protáhlo se to však na šest let. Dnes Farmak dodává účinné látky nejen do tuzemska, ale téměř devadesát procent produkce jde na export.

Jak udělení této ceny vnímáte? Co to pro vás znamená?

Pan primátor mě oslovil a taková nabídka se neodmítá. Ne, že bych byl pyšný, že jsem udělal něco extrémně výjimečného. Ale mám dojem, že něco málo jsem přeci jen dokázal. Chtěl jsem podnikat, a když člověk ví, co chce, tak za tím pak musí jít. Samozřejmě mě to ocenění potěšilo, ale je to zásluha celého týmu, celé firmy. Sám toho člověk moc neudělá, je třeba mít dobré spolupracovníky. A já mám to štěstí.

Jak se společnosti na trhu daří?

Ve farmacii dochází k velké koncentraci a globalizaci firem, takže nám tím pádem trochu ubývá zákazníků. Některé velké firmy skupují ty menší. To ale neznamená, že nemáme šanci obstát. Globalizace se nedá zastavit. Kde a kdy to skončí, nevíme. Ale z druhé strany je hráčů v oboru stále méně. Dodáváme i velkým zahraničním společnostem a máme výborné dlouhodobé obchodní vztahy. Manažerský tým jsme v posledních letech z části obměnili a ukazuje se, že to byla správná volba, dosahujeme dobrých výsledků.

Jaké máte vize a plány týkající se nejbližší, ale i vzdálenější budoucnosti Farmaku?

Už na začátku našeho podnikání jsem měl vizi podnikat nejen ve výrobě vitaminů, na což se předtím Farmakon soustřeďoval. Investovali jsme do vývoje aktivních farmaceutických ingrediencí, léčivých látek. A stali jsme se nejen chemickou, ale chemicko-farmaceutickou firmou. Do budoucna chceme rozšířit portfolio našich výrobků. Sledujeme vývoj a hledáme další oblasti, kde můžeme působit.

Co vás vedlo k podnikání?

Geny. Už tatínek byl živnostník, což nás v 50. letech jako rodinu dost postihlo, když byl vězněn za domnělou sabotáž a skončil za to v Jáchymovských dolech. Dědeček vařil povidla, tatínek vařil povidla. A tatínek asi předpokládal, že v tradici budu pokračovat. A já jsem se zamiloval do chemie. Začátky nebyly jednoduché, měli jsme vysoký úvěr, později nás zasáhly povodně. Potřebovali jsme další úvěr. Řada lidí nevěřila, že půjčku zvládneme splatit. Někteří odešli a prodali nám své akcie. Pak jsem přizval dceru. Ta mi tenkrát velmi pomohla.

Pracujete tady skoro celý život. Neměl jste někdy trochu krizi?

Když mi bylo padesát, tak jsem měl tříletou pauzu. Potřeboval jsem změnu. Splnil jsem si životní sen a pracoval jsem jako fotograf. Dostal jsem se během té doby například do Kanady, USA a Mexika. Vrátil jsem se do podniku až po revoluci. Ale rád cestuji i dnes. A raději než letadlem, jezdím do Německa autem.

Jak relaxujete? Máte v Olomouckém kraji nějaké místo, kam rád jezdíte?

Mám asi hektarový sad v Plinkoutě, což je místní část v Dlouhé Loučce. Tam pěstuji švestky, jablka. Rekreuji se tam. Ale také tam přemýšlím, jak zaúkoluji manažery. Sad vlastním rovněž na Slovácku, odkud pocházím. A v areálu Farmaku se starám o růže. Jsem sice chemik, ale my se nechováme k přírodě jako barbaři. Také hodně zavařuji. Ještě mám jednu zálibu. Užívám si sečení trávy, a tak v areálu Farmaku s některými spolupracovníky soutěžím, kdo více poseče. Sedneme na sekačky, a dokud nedojde benzin, tak trávník brázdíme.

Kdo je Jiří Žák✒ Narodil se 8. března 1937 ve Zlíně.
✒ Je ženatý a má dvě děti.
✒ V roce 1960 úspěšně zakončil studium oboru technologie a organická chemie látek v Pardubicích.
✒ Krátce poté nastoupil do Farmakonu jako samostatný výzkumný a vývojový pracovník.
✒ Ve firmě pracoval s krátkou přestávkou do roku 1989.
✒ Mezi lety 1996 do 2004 působil jako generální ředitel společnosti Farmak (dříve Farmakon).
✒ Již jedenáctým rokem je předsedou představenstva Farmaku.
✒ Mluví anglicky a rusky.
✒ Ve volném čase se věnuje zemědělství, vinařství a cestuje.

Ocenění✔ Cena primátora Olomouce se 11. září tohoto roku udělovala poprvé.
✔ Za přínos pro rozvoj občanské společnosti a demokracie si ocenění převzal Josef Jařab, první polistopadový rektor Univerzity Palackého.
✔ Cenu v oblasti hospodářského rozvoje města si převzal Jiří Žák, předseda představenstva společnosti Farmak a. s.