Buďte krásnější s DeníkemChtěla byste změnit svůj vzhled, ale nevíte, jak na to? Nevíte si rady s denním či večerním líčením? Tak právě pro vás máme nyní jedinečnou příležitost!

Soutěžte s regionálním Deníkem o proměnu se zkušenou vizážistkou Michaelou Pospíšilovou. A co proto musíte udělat?

Stačí, když nám na e-mail andrea.bzonkova@denik.cz pošlete fotografii svého obličeje a vaše stručné představení s vysvětlením, proč se do proměny hlásíte.

Odborná porota poté z účastnic soutěže vybere výherkyni. Soutěž se řídí pravidly Deníku

Krok za krokem krásnější: 4. díl - Jak vytvořit přirozený a perfektní make-up očí

V předchozích dílech jsme probíraly, jak docílit dokonalého a přirozeného make-upu. Ukázaly jsme si, jak zvolit správný odstín, jak vytvořit stínování, rozjasnění či práci s bronzerem a tvářenkou. Nyní se vrhneme na líčení očí.

V první části si ukážeme, jak líčit oko podle jeho tvaru. Jelikož je téma líčení očí poměrně obsáhlé, budeme se jím zabývat několik následujících dílů.

Tentokrát využijeme kouzla světlejších a tmavších odstínů barev. Nebudeme se věnovat výběru ideálních barev či typu očních stínů. Zaměříme se spíše na to, jak správně nalíčit oči podle jejich tvaru, tedy kam nanést světlejší a kam tmavší odstín. Cílem líčení pak bude oko opticky otevřít, rozzářit a podtrhnout jeho přirozenou krásu.

První krok - tvar oka

Než začnete s líčením, je důležité si přesně uvědomit, jaký tvar mají vaše oči. Zohledňujeme jejich velikost, jak daleko od sebe jsou, jak hluboko jsou postavené a jak vysoko je vaše obočí. Postavte se před zrcadlo a důkladně se zadívejte. Všímejte si tvaru horního víčka v linii řas, kožní řasy mezi pohyblivým a nepohyblivým víčkem a vzdálenosti mezi touto řasou a obočím. A pokuste se určit, co a v kterém místě vám oko nejvíce zavírá.

U očí s převislými víčky je to celá linie kožní řasy, která oko opticky zavírá a tím tedy zmenšuje. U někoho je to pouze vnější část kožní řasy. U očí, které jsou hlouběji postavené, tedy lehce zapadlé, je to kost nadočnicového oblouku, která způsobuje, že se tyto oči jeví opticky menší. U těch šťastnějších neobjevíme nic, co by narušovalo tvar oka.

Nyní si ukážeme, jak si nalíčit oči s převislými víčky, hluboko posazené oči a jedno přirozené líčení pro oči téměř dokonalého tvaru.

Oči neutrálního tvaru

Neexistuje jedno univerzální líčení pro všechny typy očí, ale ženy s téměř dokonalým tvarem a velikostí očí si mohou dovolit jakýkoliv styl líčení a bude jim slušet. Na obrázku je znázorněno líčení, kterým nic nepokazíte.

DOKONALÉ. Oči, které mají neutrální tvar. Ty snesou jakýkoliv typ líčení.

DOKONALÉ. Oči, které mají neutrální tvar. Ty snesou jakýkoliv typ líčení. Foto: Juraj Šefčík (pro zvětšení klikněte na obrázek)

Zapamatujte si ještě jedno pravidlo: na oko nikdy nenanášejte nic od půlky nebo do půlky očního víčka. Ať se jedná o stíny, nebo oční linku. Docílíte tím toho, že se tvar oka lehce zdeformuje a vypadá nepřirozeně.

Oči s převislými víčka

U tohoto typu očí je to právě kožní řasa mezi pohyblivým a nepohyblivým víčkem, která způsobuje, že je oko přivřené a vypadá unaveně. Zde je důležité tmavým či středním stínem probarvit celou kožní řasu, abychom ji jakoby uřízly a opticky poslaly do pozadí a tím oko otevřely.

PŘEVISLÁ VÍČKA. U očí s převislými víčky se doporučuje nepoužívat světlé a lesklé stíny.

PŘEVISLÁ VÍČKA. U očí s převislými víčky se doporučuje nepoužívat světlé a lesklé stíny. Foto: Juraj Šefčík (pro zvětšení klikněte na obrázek)

Ideálně můžete stínovat u otevřeného oka. V tomto případě není vhodné používat světlé a lesklé (perleťové) oční stíny. Tím bychom na řasu ještě více upozornily a zvýraznily ji.

Hluboko posazené oči

Takovéto oči potřebujeme opticky dostat ven. Nikdy nepoužíváme tmavý stín na celé pohyblivé víčko. Využijeme je jen ve vnějším koutku pod očnicovou kostí, kde vytvoříme malý trojúhelník.

HLUBOKO POSAZENÉ. Oči, které jsou více hluboko, potřebují upravit tak, aby se dostaly opticky ven.

HLUBOKO POSAZENÉ. Oči, které jsou více hluboko, potřebují upravit tak, aby se dostaly opticky ven. Foto: Juraj Šefčík (pro zvětšení klikněte na obrázek)

Na pohyblivé víčko a do vnitřního koutku naneseme světlejší stín. V tomto případě si můžeme dovolit i perleťové či lesklé stíny. Pamatujte ale, že pro zralejší pleť jsou vhodnější stíny matné.

Tip na jemné stínování? BlenderBLENDER. Ideální nástroj pro rozmazání očních stínů do ztracena a zapracování jednotlivých barev do sebe je blender. Štětec s delším přírodním vlasem a kulatou základnou.

Možná se často ptáte, jak dosáhnout jemného stínování a plynulých přechodů barev při líčení očí. Dám vám jeden tip, který vám určitě usnadní práci. Ideální štětec pro rozmazání očních stínů do ztracena a zapracování jednotlivých barev do sebe je takzvaný blender (na snímku vpravo). Je to štětec s delším přírodním vlasem a kulatou základnou. Díky němu jemnými krouživými pohyby docílíte zjemnění a rozmazání hrany stínu a také dokonalého zapracování barev.

Krásně a správně nalíčené oči vám mohou ubrat i pár let a rozzáří váš pohled.

Příště další triky

V příštím díle si prozradíme další tipy a triky na líčení očí. Tak, milé dámy, směle do toho, a když si nebudete vědět rady, stačí se ozvat.

Krok za krokem krásnější

Seznamte se s Michaelou Pospíšilovou

Vizážistka Michaela PospíšilováJe mi ctí připravovat nový seriál plný inspirace, nápadů, triků a tipů pro krásu.

Souhlasím s výrokem Coco Chanel: „Není ošklivých žen, jsou jen ženy, které se neumějí udělat krásnými." A to považuji za velkou škodu.

Jmenuji se Michaela Pospíšilová a jsem majitelkou vizážistického studia v Olomouci, které je kombinací nabízených služeb jediné svého druhu ve městě.

Často se setkávám s otázkou, jak jsem se k této práci dostala. Dlouhé roky jsem profesionálně sportovala, líčení a úprava vlasů proto v mém životě nemělo žádné velké zastoupení.

Mé vzdělání se také ubíralo jiným směrem. Získala jsem vysokoškolský titul v oboru marketing na univerzitě ve Spojených státech.

Vždy mě však fascinovalo vše, co se kolem krásy točí. Byla jsem fanynkou klasických teenagerovských filmů, kdy se z ošklivky stane krásná královna plesu.

Proto jsem se nakonec rozhodla, že zkrášlování žen bude ten směr, kterým se chci v životě vydat. Říká se, že máte dělat to, v čem vám druzí říkají, že jste dobrá.

Salon Michaely Pospíšilové

Absolvovala jsem řadu profesionálních kurzů a v dnešní době mé studio s názvem FACE nabízí všechny druhy profesionálního líčení od svatebního přes večerní až po extravagantní.

Věnuji se také česání svatebních, večerních a slavnostních účesů, vedu individuální kurzy osobního líčení, nabízím prodlužování vlasů, kompletní vizážistické poradenství a dnes tolik oblíbené proměny.

Přestože se podílím na líčení přehlídek a foto make-upu pro modelky, stále mě to více táhne k obyčejným ženám.

Největší srdcovkou jsou pro mě svatby a kompletní příprava nevěsty a svatebčanek. Líbí se mi, když se mi žena pod rukama mění.

Největší odměnou je pro mě výraz v jejím obličeji, kdy se cítí krásná a je spokojená sama se sebou. Jsem ráda, že patřím k těm, pro které se vášeň stala prací a naopak.