Opar patří mezi jednu z nejrozšířenějších infekcí, která je způsobena virem Herpes simplex virus (HSV). Tento virus má v těle zhruba 85-90 % populace České republiky. Je možné se tomuto onemocnění vyhnout? Podle MUDr. Petra Neorala Ph.D. z kliniky Neo Sport Clinic ano. Velmi dobrým řešením může být infuze směsi vitamínu C (IVC), B a dalších nezbytných stopových prvků a minerálů. 

Virus, který způsobuje opary, se zpravidla dostává do těla v dětství, v těle nadále zůstává a čeká v latentní fázi v nervových gangliích. K aktivaci viru může dojít působením stresu, oslabením imunitního systému nebo právě nadměrným sluněním. Onemocnění je vysoce nakažlivé a může se snadno přenést například polibkem nebo pitím ze stejné láhve.

Opar se zprvu projevuje nepříjemným svěděním v postižené oblasti, další fází jsou puchýřky, přičemž je opar zduřelý, pálí, svědí a mnohdy také bolí. V průběhu několika dnů puchýř praská a začne vysychat, následně se na něm vytvoří strup. Tento proces zpravidla trvá týden až deset dní. 

Většina lidí, která se v minulosti s oparem setkala, ví, jak nepříjemné může toto onemocnění být. Zvláště v období dovolených dokáže opar potrápit. Jednou z možností, jak si užít klidnou dovolenou bez obav z infekce je infuze vitamínu C. Léčba infuzním vitamínem C se osvědčila například jako prevence oslabené imunity i jako prevence vzniku řady onemocnění. Úspěchy sklízí v oblasti akutních i chronických zánětlivých onemocnění, při vyčerpání organismu, chronické bolesti zad a kloubů apod.

K výraznému zlepšení nemoci díky infuzi vitamínu C dochází také při oparových infekcích. Toto onemocnění, pokud se již projeví, je všeobecně špatně léčitelné. Z těchto důvodů je zásadní klást důraz na zabránění rozvoje nemoci. Vhodná kombinace vitaminózní léčby a IVC jako prevence je však ve většině případů úspěšná. 

„Zásadní prevencí proti oparům je zvýšení přísunu vitamínů B6, B12, C a zinku, jež posilují imunitní systém a působí antivirově. U nás podáváme tři infuze před trvalejším vystavením slunci a také stresu, který je často způsoben cestováním. Infuze probíhají ve třech sériích a obsahují ideální kombinace výše zmíněných vitamínů, minerálů a stopových prvků před odjezdem na dovolenou. Tyto série by měly ideálně probíhat tři po sobě následující dny, případně obden.“ MUDr. Petr Neoral Ph.D. z privátní kliniky ortopedie a sportovní traumatologie Neo Sport Clinic v Olomouci na Horním lánu. 

Infuze vitamínu C je tedy velmi účinným prostředkem při předcházení vzniku oparových infekcí. Může vám v létě pomoci i od jiných nepříjemných komplikací než je letní opar? Dle slov lékaře je vhodná také pro ty, kteří špatně snášejí výkyvy teplot. Je správnou volbou i pro všechny, kteří podléhají nachlazení v důsledku klimatizace po letu v letadle či v jiných dopravních prostředcích a hotelových pokojích.

Užijte si dovolenou bez obav z infekce, která by vám mohla znepříjemnit dny volna a vsaďte na účinné preventivní opatření.