Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tajemství šperků: mistr ukazuje, jak na drahokamy

Olomoucký kraj – Nosíte šperky? Darovali jste je někdy někomu? Pak jste možná přemýšleli nad tím, jak se vyrábějí. Jakých materiálů a postupů mistři zlatníci používají. Právě tajemství výroby šperků pomůže poodhalit tento článek.

10.11.2010
SDÍLEJ:

Šperkařská práceFoto: Archiv L. Krčmáře

Drahými kameny nazýváme nerosty, jež svými výjimečnými vlastnostmi – barvou, leskem, schopností lámat světelné paprsky a tvrdostí – vynikají nad ostatní.

Věděli jste, že drahé kameny anorganického původu jsou téměř vždy sloučeniny a pouze diamant je čistý krystalický uhlík? A že právě oxidy kovů mají vliv na jejich zbarvení? Vsazování kamenů do šperků se poté odborně nazývá „fasování“ a provádí se mnoha způsoby dle typu kamene.

Odborníkem, který vás tajemstvím řemesla provede, je šestačtyřicetiletý Lubomír Krčmář z Prostějova. Výrobě šperků se věnuje již sedmnáct let.

Od roku 1992 provozuje v Prostějově prodejnu Zlato Stříbro Hodiny. Jako jedna z mála firem v okolí tento krámek nabízí kompletní servis služeb v hodinářském i zlatnickém oboru. Více na www.lubomirkrcmar.cz.

#nahled|https://g.denik.cz/43/33/sperky_10111_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/43/33/sperky_10111.jpg|Některé šperky se odlévají již přímo s kameny. Kámen zůstane usazený do voskového modelu po celou dobu procesu výroby. #
Některé šperky se odlévají již přímo s kameny. Kámen zůstane usazený do voskového modelu po celou dobu procesu výroby. Tento způsob se užívá pro kameny uměle vyrobené, neboť přírodní kameny, např. diamant, nesnesou teplotu potřebnou k roztavení drahého kovu a shořely by.
#nahled|https://g.denik.cz/43/33/sperky_10112_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/43/33/sperky_10112.jpg|Dalším běžným způsobem je zasazení do tzv. krapen. Hodí se pro levnější a křehčí kameny jako český granát a syntetický zirkon. #
Dalším běžným způsobem je zasazení do „krapen“. Hodí se pro levnější a křehčí kameny jako český granát a syntetický zirkon. Výhodou je nižší pracnost, a tedy konečná cena výrobku. Drobné kameny se zasazují do „zrnek“. Ta jsou daleko menší a vznikají vypíchnutím zrnka rýtkem z plochy šperku.
#nahled|https://g.denik.cz/43/33/sperky_10113_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/43/33/sperky_10113.jpg|Vsazení do obruby je nejběžnější výrobou, po-dle tvaru kamene se vyrobí obruba. Kámen se do ní upevní přehnutím materiálu po celém obvodě. #
Vsazení do „obruby“ je nejběžnější výrobou, po-dle tvaru kamene se vyrobí obruba. Kámen se do ní upevní přehnutím materiálu po celém obvodě. Výhodou je dlouhodobá ochrana před vypadnutím. Nevýhodou vyšší pracnost a spotřeba drahého kovu, což ovlivní cenu šperku.
#nahled|https://g.denik.cz/43/33/sperky_10114_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/43/33/sperky_10114.jpg|Každý kámen je před zafasováním pečlivě prohlédnut a zkontrolován. Oko laika by stěží poznalo, jedná-li se o syntetický zirkon /správně zvaný kubická zirkonie/ za pár desítek korun, či zda jde o pravý diamant#
DIAMANT. Každý kámen je před zafasováním pečlivě prohlédnut a zkontrolován. Oko laika by stěží poznalo, jedná-li se o syntetický zirkon (správně zvaný kubická zirkonie) za pár desítek korun, či zda jde o pravý diamant, jehož cena se pohybuje v daleko vyšších řádech.
#nahled|https://g.denik.cz/43/33/sperky_10115_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/43/33/sperky_10115.jpg|K drahým kamenům patří i materiály organického původu, jako je například korál, jantar či perly. Zde jantar vsazený do náušnice a čtyři thajské opály umístěné do prstýnku. Thajský opál podle modré barvy snadno rozeznáte od mléčného opálu australského.#
JANTAR A OPÁLY. K drahým kamenům patří i materiály organického původu, jako je například korál, jantar či perly. Na obrázku je jantar vsazený do náušnice a čtyři thajské opály umístěné do prstýnku. Thajský opál podle modré barvy snadno rozeznáte od mléčného opálu australského.
#nahled|https://g.denik.cz/43/33/sperky_10116_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/43/33/sperky_10116.jpg|Kameny vyrobené umělou cestou se brousí do nepřeberné škály tvarů a rozměrů. Tyto napodobeniny bývají tak dokonalé, že se na první pohled nedají rozeznat od kamenů přírodních. Na obrázku jsou zleva safír, rubín, spinel, padparač, balasrubín a zirkon.#
KAMENY. Kameny vyrobené umělou cestou se brousí do nepřeberné škály tvarů a rozměrů. Tyto napodobeniny bývají tak dokonalé, že se na první pohled nedají rozeznat od kamenů přírodních. Na obrázku jsou zleva safír, rubín, spinel, padparač, balasrubín a zirkon.
Foto: Archiv L. Krčmáře

10.11.2010
SDÍLEJ:
Výběh vlků Hudsonových v olomoucké zoo
5

Případ dítěte pokousaného vlkem policie odložila

Ilustrační foto.

Bezdomovci se ve Šternberku porvali, jeden zemřel

Praktičtí lékaři na Olomoucku stávkují, neotevřou ordinace

Dveře ordinace ve středu neotevře řada praktických lékařů a ambulantních specialistů v Olomouckém kraji.

Rondel u Globusu dostane "bypass". Pro novou spojku do Řepčína

Nikoliv páté rameno, ale další nový podélný pruh bude mít v budoucnu kruhový objezd nedaleko obchodního centra Olomouc City na výpadovce z Olomouce na Mohelnici.

Floru zaplnila burza práce, nejvíc táhly supermarkety

Ženy ve středním a vyšším věku se zkušenostmi v administrativě byly spolu s žáky devátých tříd nejpočetnější skupinou návštěvníků Burzy práce a vzdělání 2017.

VIDEO: Převrácený jeřáb po tragédii stále visí nad vodou

Mimořádně komplikovaným úkolem je vyproštění havarovaného autojeřábu z hrany dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Ani pátý den po nehodě práce ještě nezačaly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení